| Bogdan_Ionut_1998_M6xE a întrebat:

Salutări lume, salutări TPU.
Astăzi vin la voi cu o întrebare care mă nenorocește la propriu.
Pe scurt, acum 2 zile mi-am achiziționat un laptop HP NOU de la Altex cu următoarele specificatii: Intel core i3-7100U 2.40 GHz, 4 GB RAM DDR4, x64 bit. HDD 1TB
Totul ok, vin acasă, bag cd-ul bootabil cu Windows 10 deoarece noile sisteme nu mai suporta windows-uri precum 7 sau 8.
Bun, bootez de pe cd, instalez corect windows-ul și
In sfârșit Desktop.
Când mă pregăteam să fac primele setări, sa instalez drivere-le...etc și ce sa vezi
Mi se blochează.
Ok, dau restart verific tot ce este de verificat, dar totul ok.
Problema se repeta din nou și din nou și mai nou îmi dădea blue screen.
Am aflat că motivul care cauza blue screen era driverul de la placa video (Intel 620).
Ok, dispare blue screen dar de blocat tot se blochează, cam la 5-10 minute după pornire.
Țin să menționez că am verificat temperaturile și cât de mult sunt solicitate hardware.
Dar toate sunt in regula.
Am reinstalat windows-ul de vreo 3 ori, ultima oară am incercat și cu alt Windows.
Aceeași problema.
Am făcut update la fiecare driver. Chiar la fiecare.
Va rog mult sa mă ajutați, sa fie defect din fabrica procesorul, sau hardul e de vina?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Ce Windows ai folosit? (De unde?)

Daca ai folosit ce a zis Ssssmokin (kitul oferit de Microsoft pe pagina oficiala), si tot nu merge,
suna la departamentul tehnic, cei de la HP nu sunt chiar aerieni, precum altii (Alienware).

Update-ul e mai putin relevant, insa Windowsul incepe sa si le faca automat de indata ce a fost intalat.
Asadar... posibil sa aiba HDD-ul niste sectoare defecte, trece de etapa de initializare, insa cand incearca sa scrie ceva acolo, se rupe filmul.

Daca ar fi alta problema hardware, as miza pe nefunctionarea unor ventilatoare, deci supraincalzire... insa tu afirmi ca nu-i cazul.

6 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Pare o problema de hardware dar nu se stie niciodata...

Win 10 freezing:
https://www.drivereasy.com/......ly-easily/

Test for hardware:
https://www.computerhope.com/issues/ch001088.htm

Fa si tu testele astea si daca nu ii dai de cap, laptop-ul fiind nou si in garantie du-te cu el la service.

| RAY a răspuns:

Mai mult as merge pe hard, mereu ma uimesc astia ce harduri de toata jena au, vezi un upgrade de ssd urgent

| Ssssmokin a răspuns:

Incearca sa descarci windows-ul de aici https://www.microsoft.com/ro-ro/software-download/windows10
Daca si cu asta iti face figuri, mergi cu el in garantie.

| freshu a răspuns:

Windows-ul e piratat?
Incearca cu un Windows 10 bun (Trial, necrackui) si vezi daca mai face la fel. Poate problema e cu kitul tau de Windows!

| desigur7777 a răspuns:

Probabil ar trebui sa incerci un windows mai vechi, precum un 8 sau un 7

| Bogdan_Ionut_1998_M6xE explică (pentru desigur7777):

Am specificat că astea noi nu accepta Windows sub 10...deci exclus 7-8