| Miroona a întrebat:

Ajutor! nu pot sterge un fisier. Sa fie oare virusat? Problema la fel de grava este faptul ca este un video de tip xxx si mi-e jena sa apelez la cineva cunoscut. Cand vreau sa-l sterg imi apare "cannot be delete"..."Access is denied"... "Make sure the disk is not full of write-protected an that the file is not currently in use"

Răspuns Câştigător
NicolaeComan
| NicolaeComan a răspuns:

Intri la http://download.cnet.com/windows. Sus ai o bară de căutare unde scrii drept cuvânt-cheie ''unlocker'' (fără ghilimele). Vei alege primul rezultat al căutării. Dai download pe desktop, apare un icon pentru instalare, dai click pe el şi îl vei instala.
Acum să trecem la ştergerea fişierului. Dai click lângă el pentru a selecta fereastra pe care se află acesta, apoi pui mauusul deasupra lui fără a da click. Ţii apăsat ''Shift'' apoi ''Delete''. Din nou îţi va apărea acestă fereastră de avertizare cu ''The File cannot be deleted...''. Dai ok şi după un timp îţi va apărea fereastra Unlocker. În stânga jos, unde scrie de regulă ''No action'', selectezi ''Delete'', apoi dai OK şi ai scăpat de fişier!

8 răspunsuri:
| judgement a răspuns:

Acceseaza windows-ul in safe mode, si incearca sa il stergi atunci, sigur vei reusii, nu trebuie sa fie virsu sa nu il poti sterge, pur si simplu ai un program care il foloseste (de exemplu kmplayer, foloseste filmul si pentru al arata in Thumbail, deci nu ai cum sa il stergi).

| Mefisto23 a răspuns:

Inchide calculatorul, deschide din nou, tine apasat F8 si o sa iti apara o fereastra in care te intreaba cum vrei sa buteze si sa ii dai acolo SAFE MODE simplu. Cand se deschide, incearca sa stergi din nou fisierul.

| LayLow a răspuns:

Acel fisier sar pute sa fie virusat. El nu poate fi sters pentru ca este folosit de un alt program. Acel program poate fi unul din windows, in cazul in care este virusat, sau pur si simplu din baza de internet. Ca sa-l stergi trebuie ori sa inchizi programul care il foloseste sau sa-l scanezi cu antivirusul. Mai multe nu pot spune.

| iuliaoprea a răspuns:

Vezi ca il ai deschis undeva sau programul care l-ai folosit ca sa il descarci il trimite mai departe. Sterge-l intai din programul ala. Daca nu, ctrl+alt+delete si da-i la processes si vezi daca il ai acolo ii dai end process si apoi ok, si incerci iar sa il stergi. Nu ai antivirus? Da click de dreapta pe video si da-i scan ca sa vezi daca e virusat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Downloadezi unlocker de aici: http://www.filehippo.com/download_unlocker/, il instalezi, apoi mergi la fisierul xxx, click dreapta pe fisier si alegi unlocker, se deschide o mini fereastra cu unlocker unde alegi delete si dai ok. asa spoti sterge orice:)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu