| GabiRo a întrebat:

AJUTOR TPU!
Am 90 de grade la procesor si nu am facut overclock. Este un amd x2 340 dual core 3.2 ghz.

6 răspunsuri:
| LemonTea a răspuns:

Incearca sa schimbi pasta termala.

Bula
| Bula a răspuns:

Nu se ventileaza /raceste suficient procesorul.
Curata atent de praf radiatorul si ventilatorul coolerului, al placii video, precum si sursa.

| GabiRo explică (pentru Bula):

Placa video si de baza le am pe 40 grade numai procesorul e pe 90
Am ceva praf pe cooler la ventilator dar doar pe elicele alea.

Bula
| Bula a răspuns (pentru GabiRo):

Intre grilajul radiatorului, sub ventilator se aduna praful care blocheaza aerul de racire.

| GabiRo explică (pentru Bula):

SI ce fac ca nu stiu sa umblu
Si acum in iulie vreau sa schimb procesorul oricum

Bula
| Bula a răspuns (pentru GabiRo):

Atunci du-l acum la serviece si schimba si procesorul, cu aceeasi manopera.
Altfel risti sa se arda si procesorul, si placa de baza, la asa caldura.