| KulichkovAnamaria a întrebat:

AJUTORRRRR! Acum cateva saptamani am fost in vacanta in Italia. Si neavând acces la tv, am instalat pe laptop "COOL TV " de atunci a inceput "amenintarjile "Mi se deschide o pagina de " Internet Explorer si imi da ceva de descărcat.In avem timp imi apare camera web ca si cum ar încărca ceva alaturi de mesajul "Nu închide pagina caci altfel vom posta toate pozele tale " asta pe scurt deoarece era un mesaj mai lung.Ce pot face in situația asta? PRECIZEZ CA NU MERGE SA INCHID ACEEA PAGINĂ SI CA SA POT ÎNCHIDE TREBUIE SĂ INCHID LAPTOPUL.Imi este foarte frica deoarece aceste mesaje de amenintare am inteles ca pot fi puse in aplicare de hackeri

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa urmatoarele lucruri: https://www.malwarebytes.com/products/#for-technicians
descarci al 2-lea produs, apoi bitdefender free de pe site-ul oficial, dai scanare cu amandoua, si ai scapat de toate problemele. Dezinstalezi programele nasoale de prin pc. Daca problema persista, descarc malware bytes direct cel mare, si lasi sa scaneze.

3 răspunsuri:
| Ciurezeanu_Nicolae_Marian_1967 a răspuns:

Din ceea ce descri tu aici se pare ca este vorba de un virus, care odata ce ai deschis Cool Tv ti-a intrat in browswer. si nu mai poti scapa de el. Pe alte browsere, google. mozila, tot la fel face, sau doar pe IE? Mare grija cu COOL TV. Este plin de virusi. Ca vaeriante, ar fi sa dezinstalezi si sa stergi tot ce ai cu COOL TV, si daca tot la fel face sa dai un system restore cu o data inainte de a aparea aceste mesaje si de a bloca pagina. A treia varianta ar fi formatarea hardului si reinstalarea windowsului.

| KulichkovAnamaria explică (pentru Ciurezeanu_Nicolae_Marian_1967):

Nu..cand folosesc Mozila nu imi apare acel mesaj.numai atunci cand accesez Internet Explorer.Am dezindezinstaat COOL TV dar mesajul acela tot imi apare