| Frank51 a întrebat:

Alegeti varianta pe care o preferati, argumentand:

1)Procesor AMD + placa video AMD
2)Procesor AMD + placa video nVidia
3)Procesor Intel + placa video AMD
4)Procesor Intel + placa video nVidia.

30 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Lol, topic locked. Nu exista "combinatie buna" sau "combinatie proasta". Orice combinatie e suma componentelor, in principiu. tongue

| Frank51 explică (pentru KodrutZ):

Da, dar de ex un gtx 960 se combina mai bine cu un i3 4160 decat cu un fx 4300. Asta era si subiectul intrebarii, dar acuma depinde si de buget si de cum utilizezi sistemullaughing(vezi ca am invatat ceva?) prin urmare, Cel care are un buget mai mic, ia fx-ul, cel care vrea performanta ia i3-ul.

| KodrutZ a răspuns (pentru Frank51):

"de ex un gtx 960 se combina mai bine cu un i3 4160 decat cu un fx 4300" In principiu, i3 4160-ul ala e mai rapid decit un fx-4300 in majoritatea scenariilor. Daca pui gtx-ul ala cu un fx-4300 in unele scenarii s-ar putea sa se comporte mai bine (de-alde BF3/4, chestii optimizate cum trebuie pentru patru nuclee). Plus ca ai facut o comparatie deplasata, la pret de i3 iei un FX-6300 si se schimba un pic datele problemei...
P.S. Daca vrei performanta iei i5, nu i3. tongue

| Frank51 explică (pentru KodrutZ):

Eu sincer am i3 la laptop si sunt multumit, desigur nu se compara cu un i3 desktop.

| KodrutZ a răspuns (pentru Frank51):

Am i3 desktop si in unele jocuri gifiie bine de tot. Ca imi fac treburile cotidiene fara nici o problema, asta e partea a doua. SSD-ul e miezul, daca nu te joci si vrei sa se miste ok. SSD, 8 GB de ram, si e alta viata. A, da, si apropos de i3 de desktop - comparind ca pret, i3 4160 trebuie pus linga fx-8300, iar de la ala si-o ia cam grav. Bine, intervine problema consumului mai mare la AMD, a coolerului stock de cacao, altele. De aia am trecut de pe AMD pe Intel, dar de aici pina la a debita timpenii ca unii de aici (nu tu) cum ca AMD-urile tin mai putin sau altele... e cale lunga. Inca am procesor AMD de-ala cu pastila descoperita de prin 2001, si a fost folosit vreo 5 ani cam 24/24 overclockat. A crapat placa de baza pe care era, am facut rost de alta, inca merge de rupe.

| Frank51 explică (pentru KodrutZ):

Si eu am avut un amd, un athlon 64 x2 3800+ parca, l-am folosit cam 4-5 ani, si il cumparasem secondlaughing era pe am2, acompaniat de 2gb ram era jale, la toti era ciuda, ca pe vremeaaia inca mai toti de varsta mea aveau pentium 3laughing

| KodrutZ a răspuns (pentru Frank51):

Hahaha, alea erau procesoare jupine. X2 4000+ l-am tinut 5 ani, overclockat din prima zi. Nu s-a prajit, ci l-am vindut si inca mai merge bine-mersi. Ce e drept am avut placa de baza si memorii de nota 11, altii cu procesoare X2 5000+ erau vai de ei ca aveau niste rahaturi de memorii care tineau procesorul pe loc.
P.S. Bonus - am un laptop din 2009 cu Turion RM-75 pe el. 4 gigi de ram, sa iti zic cit de fin ruleaza Windows 10 pe el? tongue

| Frank51 explică (pentru KodrutZ):

Bă, nu-i rău deloclaughing Turionul ăla aproape îl ajunge pe i3-ul meurolling on the floor apropo ii un m370 la 2, 4ghz.

| KodrutZ a răspuns (pentru Frank51):

Ei, il ajunge poate la consum. Ca performanta e cam cit un X2 4000+ - asta daca il las sa ruleze la 100% din frecventa, ceea ce nu se intimpla niciodata.

| Jipa95 a răspuns:

Intrebarea ta este irelevanta. Depinde de cati banuti dispui si mai ales in ce activitati folosesti sistemul.

| Frank51 explică (pentru Jipa95):

Intrebarea este complet relevanta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Procesor Intel + placa video nVidia, pentru ca procesorul este mai rece ( nu se incalzeste tare ), placa video ( recomand gtx 980 ti ) se raceste usor, nu prea se incalzeste. Va duce tot sistemul orice joc.

| eusunt7 a răspuns:

Procesor Intel ca fiecare nucleu isi face treaba mai bine decat la amd si placa amd ca poti lua una mai mai buna si mai ieftina

| 457 a răspuns:

4)Procesor Intel + placa video nVdia funda? te rog

| Florin963 a răspuns:

As alege un procesor AMD Dual-Core cel putin si o placa video nVidia... dupa parerea mea acestea sunt cele mai reusite componente hardware.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Florin963):

Sa stii ca au trecut anii 2005. oricine isi poate permite macar un fx-4300 in ziua de azi, ce sa mai faci cu un dual core

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

De la AMD voiam sa spun. I3 inca se vand destul de bine

| Florin963 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai dreptate! Dar am mentionat ca cel putin un dual core!

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce sterg pe jos i3-urile cu FX-4300, mama-mama. Inclusiv in aplicatiile optimizate pentru quad-core.

| anonim_4396 a răspuns (pentru KodrutZ):

Ce sa ii faci, in ziua de azi oricine vrea quad core ca asa vezi la requirements la jocuri, dar nu multi se duc la Intel ci amd pentru ca e diferenta de 100 de euro intre ele.

app. cum naiba ai gasit postul asta de acum cateva saptamani laughing

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Prin intermediul ultimei intrebari stupide a lu' LFSP. Daca moare el, macar i-am inviat topicul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru KodrutZ):

Tot te lauzi de cand ca vrei sa faci pc nou. ce ai vrea sa bagi in el?

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu nou, doar pb-procesor-ram cel mai probabil. In mare am doua variante: http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1367958/ sau http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1366338/. Faza funny e ca au optimizat baietii asa de bine War Thunder si Armored Warfare se misca si ala misto, incit pina la urma imi bag picioarele si ramin cu ce am si mai degraba imi iau un monitor ca lumea si niste boxe 2.0 care sa imi stea pe masa, ca ma incurca subwooferu' la picioare. Saaau, nu mai iau nimic, pun banu' deoparte pentru cind imi crapa astea. Faza e ca daca astept sa crape placa de baza/procul, probabil o sa am de asteptat pina prin 2025 cel putin.

| anonim_4396 a răspuns (pentru KodrutZ):

Mai marea mirarea sa vad acolo i7. ziceai acum multi timp ca nu iti iei niciodata laughing. daca ar fi toti ca tine s-ar duce dracu industria pc-urilor laughing

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Ala e optiunea "high end" - e un i7 blocat cu TDP mic ca sa nu iau i5 sa ma sparg in overclock. Daca baietii scot i7 cu acelasi consum/caldura degajata ca i3-ul pe care il am acum, deja e alta poveste. happy

| Frank51 explică (pentru KodrutZ):

Nu sunt invizibil sa stii, si sa stii ca nici nu imi plac oamenii ca tine, superficiali. Nu inteleg ce intrebare am putut sa pun sa fie, sau sa para stupida. Eu am pus intrebari complet relevante si la subiect, tu daca nu ai inteles despre ce este vorba este strict problema ta, nu trebuie sa vi la mine ''acasa'' sa imi spui ca intrebarile mele sunt stupide, eu nu am venit la tine la intrebari sa zic ca ai intrebari stupide, sau ca sunt intrebari proaste sau mai stiu eu ce. Si sa stii ca am cunostinte macar egale cu ale tale in hardware, nu trebuie sa te dai mare pentru ca nici unul dintre noi nu are o diploma in asa ceva, ci e doar un simplu hobby cel mult.

| KodrutZ a răspuns (pentru Frank51):

Jipa are intru totul dreptate. Nu exista combinatie perfecta, exista combinatii perfecte pentru anumite taskuri si intr-un anume buget. Ca sa iti dau un singur exemplu, dupa ultimul update la War Thunder, am FPS cu mult peste un i5+R9 290 cu i3+GTX 750 Ti, desi combinatia cealalta de hardware e net superioara in aproape orice alt scenariu imaginabil. Legat de "sa stii ca am cunostinte macar egale cu ale tale in hardware," haha. Cind vei scrie pentru site-uri de top de gen de afara sau vei avea un review de placa de baza plasat in Google pe aceeasi pagina cu cea oficiala a produsului si peste site-uri consacrate gen TomsHardware sau TechSpot, atunci mai discutam.

| Frank51 explică (pentru KodrutZ):

Da, dar in mare parte, adica 80% o combinatie buna duce la performante bune. Daca nu am facut vreun review pana acum pe anumite site-uri sau stiu eu unde, nu inseamna ca nu am cunostinte, din nou vi cu niste argumente eronate. Nu vreau sa continuam cu asta pentru nu ajungem nicaieri, eu sunt de acord cu tine, intr-o mica parte conteaza bugetul si cum il folosesti, dar in general o combinatie buna duce la performante bune in raport cu o combinatie proasta. Topic Locked.

| TheBlueSponge a răspuns:

4,deoarece Intel e la putere... Iar la placa video GTX, adica nVidia daca vrei sa ai o experienta maxima.

| TheBlueSponge a răspuns:

Apropo Intel-ul si Nvidia-ul sunt mai rezistente si performante decat cele AMD