| benga94 a întrebat:

Alta problema! Daca am windows 7 bagat merge netul fara sa instalez vreun driver sau alt ceva, daca bag xp sp3 imi da eroare la net,wan miniport pppoe ceva de genu, nu inteleg problema, daca nu miar functiona netul nu ar mai merge pe windows7.Chair nu stiu ce trebuie facut, cei drept inainte sa am probleme(virusi)nepotelul mai micut a sters acele 2 monitoare care le arata linga ceas jos in bara era ceva de la retea, o avea vreo legatura chiar asi dorii sa rezolv problema pentru ca nu mai pot tine windows 7 daca nu gasesc driverele, si daca bag xp apare problema internetului cu acea eroare!

8 răspunsuri:
| hatze a răspuns:

Pe windows 7 nu este nevoie de driver de internet, nici eu nu-l am instalat și merge ok și așa! îți recomand win 7 succes

| horia2012 a răspuns:

- In primul rand Windows 7 isi instaleaza toate driverele mai putin video si audio(daca ai placa audio separata).
- Daca ai audio "onboard" isi instaleaza si driver-ul audio.
- Vezi ce placa VIDEO si eventual AUDIO ai si cauta driverele pe net
pentru Windows 7.
- Pentru XP, nu ai internet pentru ca trebuie sa instalezi driverele placii de baza. Aici intra si driver-ul de retea.
in concluzie:
- Daca vrei sa ramai cu W7, cauta driverele respective.(video si audio (daca ai placa audio.)
- Daca vrei XP, instaleaza placa de baza. (CD-ul placii de baza).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu inteleg intrebarea si motivul pentru care nu vrei sa ramai pe windows 7.

Situatia sta in felul urmator: Windows7 vine cu o gama mult mai larga de drivere, asta insemnand ca daca ai un calculator de nisa, driverele se vor instala automat pentru mai toate componentele.

Pentru XP cele "doua monitoare" de pe taskbar sunt, de fapt, placa de retea. Placa de retea reprezinta puntea dintre calculator si internet. Daca nepotelul a sters-o, a dezinstalat-o sau a dezactivat-o e normal sa nu mai ai internet. In functie de problema exista solutii diferite. Daca vrei sa lucrezi pe XP cel mai simplu ar fi sa gesesti cd-ul de la placa de baza si sa reinstalezi placa de retea, presupunand ca placa de retea este on-board. Daca nu mai ai cd-ul problema este mai grava pentru ca vei avea nevoie de cineva care stie sa identifice placa de retea, sa downloadeze driverul de pe internet si apoi sa o reinstaleze.

| benga94 explică (pentru anonim_4396):

As ramane pe windows 7 dar cum sa raman daca nu am driver audio si video? nu s-au bagat la fel ca cel de internet, cele care le am eu imi da eroare nu sunt bune pentru win 7 cam asta ar fi problema

| anonim_4396 a răspuns (pentru benga94):

Inteleg. Windows Xp are mult mai putine drivere decat W7, asa ca sunt slabe sansele ca sunetul si placa video sa se instaleze automat pe Xp si sa nu fie detectate pe W7. Probabil cineva s-a jucat in setarile calculatorului si ti-a dezactivat sau ti-a dezinstalat cateva componente. Nu stiu ce sa iti sugerez, W7 este infinit mai bun decat XP din orice punct de vedere mai putin cand vine vorba de consumul de resurse. Te sfatuiesc sa gasesti pe cineva care se pricepe la calculatoare care sa iti rezolve problemele.

| Alexandro9050 a răspuns:

Acolo langa ceas, este o sagetuta care arata spre sus, click pe ea, si acolo ar trebui sa fie acele "monitoare", daca nu. intra la control panel, acolo la network, si gasesti tu sa te conectezi. daca nu, spune-mi ce fel de internet ai si ce fel de calculator, sa imi dau seama mai bine

| benga94 explică (pentru Alexandro9050):

Pc este un ibm(destul de vechi)internetul e de la RDS,nu e vorba de nici o sageata, cind fac setarile de internet, apare o eroare cind ma conectez ceva gen pppoe ceva de genu, cred ca e de la chestia aceia care a fost stearsa cevaa gen placa de retea nu stiu ce era, ca doar aceleasi drivere instalezacum nu stiu ce sa zic

| Alexandro9050 a răspuns (pentru benga94):

Te asigur ca windows-ul nu are nicio problema, trebuie sa fie ceva de la pc... cheama pe cineva priceput acasa la tine si poate ti-l face posibil sa fie vreo placa iesita de la locul iei, sau ceva de genul acesta. nu cred ca la asta t-e poate cineva de pe TPU, fara sa vada calculatorul