| anonimg a întrebat:

Am 3 hdd intr-un pentium4:
1x40Gb (in care este instalat windows7RC
2x80Gb. Problema este ca un hdd de 80Gb este vazut la 40Gb.
L-am formatat dar degeaba.
Am intrat intr-o multitudine de setari, si am gasit ca hdd-ul nu este limitat la vreo capacitate anume. Pe el scrie ca are 80Gb; si la fel si programul everest imi spune ca are 80Gb.
Ma gandeam ca pot sa rezolv probleam cu partition magic. Dar nu am reusit.
Ce pot face?

Răspuns Câştigător
| nutepriveste21 a răspuns:

Ai un spatiu nealocat care nu este vazut de windows sau o partitie facuta sub un alt sistem de operare si nu apare aici. Pune un cd cu un windows bootabil si vezi ce apare.Prea multe hdd-uri intr-un singur pc iar cel de 40(chiar cu windowsul) e vechi si se misca probabil greu cea ce scad performantele sistemului.

| anonimg explică (pentru nutepriveste21):

Am rezolvat problema. Am detasat celelalte hdd-uri de la pc.
Am pus un cd cu windows si am vazut ca hdd-ul cu pricina era impartit pe din doua. L-am formatat si acum il am de 80Gb, si cu windows pe el.
Multumesc tuturor pentru raspuns; dar tu vei primi ce-a mai are evaluare.winking

4 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Încearcă cu Windows 7 normal nu RC, că rc-ul nu e stabil, și poate e ceva bug din windows. eventual ca săfi sigur că este totul ok butează cu un Cd de linux și vezi cum ți-l vede. Daca ți-l vede la 80 de Gb înseamnă că Windows-ul este problema.Tot o dată poți încerca să îl formatezi cu Gparted în ext și apoi în NTFS asta ca să rescrii mbr-ul.Succes

| al3xander a răspuns:

Cred ca ai spatiu nealocat. incearca un program de partitionare: iti recomand easeus partition master http://www.partition-tool.com/ (este shareware)

| pozeanimate a răspuns:

Daca nustii cu partition magic
incearca simplu sa creezi o partitie
cauta computer management, disk management, unde scrie ceva de genu unallocated, ca in poza
http://dashboardhelp.datarobotics.com/......50x293.jpg
http://i.stack.imgur.com/pujmU.png
apoi creezi asa, clic dreapta pe unallocated, shink volume si de aici instinctul isi face treaba
dai denumire partitiei s.a.m.d
http://www.partition-tool.com/......ent2-b.gif