| RealKing01 a întrebat:

Am 8Gb RAM in laptop de la Kingston si e un slot gol si vreau să pun de la ADATA de 16Gb, se poate sau pun doar pe cel de la ADATA?

4 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Vezi modelul pe net si cat suporta ca si ram

| relian a răspuns:

Vezi laptopul tau cata memorie maxima suporta, ar putea sa fie 16 sau 32.
Nu cumpara asa fara sa verifici.Frecventa la fel, cauta specificatiile laptopului si acolo scrie si la ce frecventa maxima ai putea sa pui.

Referitor la brand, aia nu prea are importanta, asta daca ambele stickuri au aceleasi specificatii.
Daca are 2 sloturi si sa zic maxim ram este de 16 gb, atunci nu poti folosi decat maxim 8 gb pe stick, astfel incat 2 stickuri sa faca 16 gb maxim.

sau, daca suporta 32 gb maxim, atunci fiecare stick trebuie sa aiba max 16 gb.

| Frank51 a răspuns:

Dacă suportă 32GB da. Dar trebuie sa aibă aceleași specificații ca să lucreze eficient.

| nicu991 a răspuns:

Consulta pagina de support a laptopului tau si verifica ce brand de module RAM sunt compatibile cu acesta.

Utilizarea de module produse de branduri diferite este, in teorie funcțională însă vor apărea incompatibilități intre acestea( latențe/viteze/voltaje diferite) si mai mult ca sigur in timp vor produce erori.
Alt aspect important este capabilitatea de lucru in dual channel a modulelor RAM, iar aceasta este posibilă doar când modulele sunt identice.
Dual channel= procesorul scrie informații simultan pe ambele module, dublând astfel viteza de scriere/citire a lor.