| cristi202 a întrebat:

Am avut un calculator cu procesor AMD de 1, 7 Ghz si 1 Gb memorie RAM, cu XP sp2 pe el (pe placa de baza NVidia), si rula excelent toate programele incit am fost f multumit de el, doar cind nu prea mergea bine netul se vedeau filmele cu intreruperi, in rest totul era OK. Acum am o configuratie cred eu mai buna, un procesor Intel Celeron de 1, 6 Ghz, 2 Gb memorie RAM, cu Windows 7 (pe placa de baza Asus), si nu imi place cum merge deloc. Se misca destul de incet uneori (Corel Draw 12 cu XP-ul era fantastic, a mers f bine si pe primul meu calculator, un Penthium II cu procesor Intel de 400 Mhz cu 256 RAM si placa video de... 8 Mb!), cit despre net, merge f slab la toate capitolele. Ca sa mearga f bine, trebuie sa aiba semnal f bun - 3G+ (sunt pe modem la Orange acum, si nu stau la oras), altfel nici muzica nu pot asculta pe net, ce sa mai vorbesc de filme!
Ce ziceti, sa instalezi XP-ul pe calculator? Se va vedea vreo schimbare in bine? Eu personal nu cred ca exista vreun sistem de operare mai bun decit XP-ul inca, avind in vedere ca cere extrem de putin din resursele sistemului, cu toate ca Windows 7 e mai reusit in unele privinte, insa XP cred ca e mai functional, se misca mai bine. Ce ati alege voi la configuratia mea daca ati avea-o, Windows 7, sau XP?

Răspuns Câştigător
| ionnut2011 a răspuns:

Mai Bine Bagati Windows Xp. Windows 7 iti cere minimum :
Procesor de 1 GHz sau mai rapid pe 32 biți (x86) sau pe 64 biți (x64)

1 gigaoctet (GO) RAM (pe 32 de biți) sau de 2 GO (pe 64 de biți)
spațiu disponibil pe hard disk de 16 GO (pe 32 de biți) sau de 20 GO (pe 64 de biți)

Dispozitiv grafic DirectX 9 cu driver WDDM 1.0 sau mai recent.

Astea sunt minimele dar iti trebuie mai mult ca iti mearga perfect.
Eu Am : Procesor Intel Celeron 330 de 2.66 GHz.
1, 5 Gb Ram
Placa de baza Fujitsu Siemens

Si Totusi Unele Softuri Imi Merg Rau.
Deci Baga-ti Windows Xp.

8 răspunsuri:
| Bogdanux a răspuns:

Daca ar baga Vista si-ar "paraliza" pc-ul fiindca e mai prost optimizat decat 7.Recomand XP SP2 sau SP3.Eu folosesc SP3 pe calculatorul vechi care are o configuratie asemanatoare cu a ta si merge brici.

| MaStErShOt a răspuns:

Da, scoate 7, baga xp e mult mai rapid, dar nu baga vista in nici un caz, vista consuma de dublul cerintelor pe care le cere un program pe win7/XP, daca vrei sa te mai si joci alege XP, ramul este bun,dar procesorul este prost, daca era unul de 2, 5ghz + sau un dual core, 2 duo etc era mai bun. funda?

| GoodGuyDorel a răspuns:

Acuma ca ai scazut la 1.6 GHz, windows-ul 7 cam omoara calculatorul. 7 e pentru calculatoare d-astea performante, de cele mai multe ori folosite pentru jocuri noi. Iti recomand xp sp2. Mi se pare cel mai bun!

| master77 a răspuns:

Pai pentru al tau normal ca XP, Windows 7 mult mai bun decat windows xp si ofera mai multe facilitati dar iti trebuie un calculator aproape bun. Pe un pc cu un AMD Athlon 2. 1GHz si 1GB ram se misca bine. Pe un AMD Sempron la 1. 8GHz cu 640 MB ram merge cat de cat bine, doar ca unele chestii se incarca mai greu. Iar pe dual core rupe.

| impulls a răspuns:

Nici sa nu mai stai pe ganduri, e slabutz pc`u tau pentru seven, pe xp zic eu ca o sa-ti mearga mai bine decat de astepti uh.Dar in privinta cu netul, nu o sa te ajute cu nimic, acolo e vorba de semnal pc`u nu are nici o treaba la fel si windowsul.

| Ponce a răspuns:

Pai draga eu chiar nu stiu la ce i-ai dat funda domnului "ionut2011"? Windows 7, e creat pentru gaming, software si altele! Win 7 este recomandat de specialisti. Xp-ul o cere putine resurse, dar este si mai varza, pune-ti windows 7+updatari la zii si ai sa vezi ca numai iti face problemewinking

| Woodenpints91 a răspuns:

Pc-ul meu vechi, era asemănător cu ce ai avut tu prima dată. Aveam xp sp2, şi mergea destul de ok.
La pc-ul nou, i-am pus tot sp2, însă mergea greu. Acum cu Windows 7, îmi merge perfect. Uită-te pe placa de bază, şi vezi dacă scrie "Ready to windows 7".

| Diaconu_Aurel_1999 a răspuns:

Eu zic ca e foarte bun 7, eu am procesor de 2, 8 ghz, 2 gb ram si placa video de 256 mb si imi merge foarte ok