| 1stea a întrebat:

Am card la Banca Transilvania, peste cateva zile plec in afara. Imi mai este de folos sau pot sa nu-l mai iau?

Răspuns Câştigător
| Eff a răspuns:

Da. Cel mai bine in strainatate e sa platesti cu cardul.
1. Pentru ca nu iti mai iei teapa la casele de schimb valutar, pentru ca aia cand te vad si strain si turist iti dau o maaare teapa... nu toti, dar majoritatea.
2. Pentru ca poti sa scoti direct bani in moneda tarii respective, iar comisioanele nu sunt mari. ( depinde de banca, nu stiu cum e la Transilvania)
3. Nu stai cu stres sa ai grija de bani.
4. Poti sa vezi exact cat, cand si unde ai cheltuit. (dar pe extrasul de cont apar tranzactiile la cateva zile, nu chiar in aceeasi zi)

Daca ai card Maestro, nu te chinui, ca merge doar in Romania, nu si in strainatate.
Master Card si Visa merg oriunde in Europa (nu stiu daca si in afara Europei)

Sper ca ti-am fost de folos.
Calatorie placutahappy

3 răspunsuri:
| ary a răspuns:

Visa Electron-Cardul poate fi utilizat atat pe teritoriul Romaniei, cat si in afara tarii, oriunde apare afisata sigla Visa/Visa Electron atat pentru retrageri de numerar cat si pentru plati la comercianti.
Mastercard Mondo este un card de debit cu cont in lei, cu utilizare internationala destinat persoanelor fizice. Se poate utiliza atat in tara cat si in strainatate oriunde apare afisata sigla Mastercard

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Cel mai bine in strainatate e sa platesti cu cardul.
1. Pentru ca nu iti mai iei teapa la casele de schimb valutar, pentru ca aia cand te vad si strain si turist iti dau o maaare teapa... nu toti, dar majoritatea.
2. Pentru ca poti sa scoti direct bani in moneda tarii respective, iar comisioanele nu sunt mari. ( depinde de banca, nu stiu cum e la Transilvania)
3. Nu stai cu stres sa ai grija de bani.
4. Poti sa vezi exact cat, cand si unde ai cheltuit. (dar pe extrasul de cont apar tranzactiile la cateva zile, nu chiar in aceeasi zi)

Daca ai card Maestro, nu te chinui, ca merge doar in Romania, nu si in strainatate.
Master Card si Visa merg oriunde in Europa (nu stiu daca si in afara Europei)

Sper ca ti-am fost de folos.
Calatorie placutahappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Cel mai bine in strainatate e sa platesti cu cardul.
1. Pentru ca nu iti mai iei teapa la casele de schimb valutar, pentru ca aia cand te vad si strain si turist iti dau o maaare teapa... nu toti, dar majoritatea.
2. Pentru ca poti sa scoti direct bani in moneda tarii respective, iar comisioanele nu sunt mari. ( depinde de banca, nu stiu cum e la Transilvania)
3. Nu stai cu stres sa ai grija de bani.
4. Poti sa vezi exact cat, cand si unde ai cheltuit. (dar pe extrasul de cont apar tranzactiile la cateva zile, nu chiar in aceeasi zi)

Daca ai card Maestro, nu te chinui, ca merge doar in Romania, nu si in strainatate.
Master Card si Visa merg oriunde in Europa (nu stiu daca si in afara Europei)

Sper ca ti-am fost de folos.
Calatorie placutahappy