| DanaQ a întrebat:

Am cateva aparate mici (ex. un pedometru, un cantar de bucatarie etc.) care functioneaza cu baterii din acelea rotunde, model CR 2032 / 3V. Am cumparat din neatentie insa niste baterii ceva mai subtiri, model CR 2025 / 3V.
Observ ca, de ex., un cantar de bucatarie merge si cu bateria CR 2025, insa nu stiu daca e safe sa folosesc bateria pe termen lung. S-ar putea strica daca as continua sa folosesc bateria aceasta?

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Nu se strica nimic. Numai ca teoretic o sa se "consume" mai rapid aceste baterii 2025. Probleme erau daca aveau mai mult sau mai putin de 3V(adica posibil, posibil da, posibil nu).

2 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Este safe. Tensiunea contează nu forma bateriei. Diferențele între ele este doar forma și grosimea, asta datorită diverselor forme și mărimi ale aparatelor/obiectelor ce se alimentează cu așa ceva.Succes

| OldSoul a răspuns:

Nu, atat cat este tot la 3v nu ar trebui sa ai nici o problema important e sa faca contact.