| LoveMeBaby a întrebat:

Am ceva probleme cu PC-ul. Dupa mai multe Blue Screen-uri, am observat ca azi nu mai vrea sa porneasca. Deloc. Pe ecran imi apare urmatoarea eroare:
NVIDIA RAID IDE ROM BIOS 4.84 Copyright (C) 2004 NVIDIA Corp. Detecting array...
Dupa ce am citit cateva postari pe forumuri diverse, am inteles ca ar putea merge daca as deconecta DVD-ul. I did.
Pot sa spun ca am evoluat? Acum primesc O ALTA EROARE:
Boot from CD: DISK BOOT FAILURE, INSERT SYSTEM DISK AND PRESS ENTER.
Am incercat sa cuplez inapoi cablurile, dar tot aceeasi eroare primesc....Help?

Răspuns Câştigător
| MisterSprinkle a răspuns:

Salut! Incearca sa deconectezi DVD Writer-ul de tot, si date si alimentare si porneste-l, intra in BIOS apasand tasta F1, Delete,Tab,depinde de la BIOS la BIOS,dar trebuie sa scrie intr-un colt,cauta pe acolo Advanced System Settings si cauta pe la boot-ing pe acolo,sa vezi daca iti vede hard-ul,si daca ti-l vede si daca nu,dai restart si vezi daca booteaza,daca vede sistemul de operare, daca nu, e clar, e dus Hard-ul, ceea ce vedeai tu acolo:NVIDIA RAID IDE ROM BIOS 4.84 Copyright (C) 2004 NVIDIA Corp. Detecting array...
Este "driver-ul" pentru bootarea sistemului de operare.
Concluziebig grinaca nu booteaza sistemul de operare, e dus hard-ul, poti sa iti cumperi unu de 250GB sau mai putin sau mai mult, depinde cat iti trebuie, nu este foarte scump. Sper ca te-am ajutat, bafta!

| LoveMeBaby explică (pentru MisterSprinkle):

SIGUR e dus hard-ul; Plus ca se aud niste zgomote de parca numai cu Biblia si apa sfintita pot sa le opresc...Intrebarea mea *idioata, de altfel* este: pot sa-mi mai recuperez datele din Pc? Am niste fisiere destul de importante si nu as vrea sa se piarda.

| K0sti a răspuns (pentru LoveMeBaby):

NU din pacate! Sau da, dar cu mare cheltuiala, la o firma de recuperat date. Care iti desfac hardul, il fac bucati, scot platanele, le pun pe un banc de lucru in vid si cu un soft special iti recupereaza datele. Da nu vrei sa stii cat costa!
Alta data foloseste asta, sa te anunte din timp: http://www.epasystems.ro/tehnologia-smart-hard-disk/