| eNergetiKCosmin a întrebat:

Am o problema..cand pornesc pc primesc urmatorul mesaj : Disk boot failure, insert system disk and press enter. Ce pot sa fac? Am citit pe net ca se poate sa se fi dus hdd-ul..Pareri?

Răspuns Câştigător
| TPUajutor a răspuns:

Incearca sa reinstalezi sistemul aceasta eroare este des intalnita cand HDD-ul este gol adica nu are instalat pe el vre un sistem si chiar daca are nu al poate vedea din motive diferite cum ar fi virusii au distrus fisierele boot ale sistemului. Plus la aceasta vezi mai intai daca sunt bine puse mufele de la HDD. Bafta nu cred ca s-ar fi dus HDD-ul

5 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Posibil sa se fi bulit hdd-ul.
Dar din cate vad eu, atunci cand tu pornesti pc-ul el este setat sa-si ia cd cu un sistem de operare. Intra in bios in sectiunea boot, iar la nr1 priority pune hdd-ul sa faca boot de pe el.

| TPUajutor a răspuns (pentru Jipa95):

Gresit frate zici! Aceazta eroare nu are nimic cu prioritatea de boot, mesajul este afisat din urmatoarele motive, probleme contacte HDD si nu poate functiona corect sau cel mai precis sistemul s-a defectat si nu al mai vede sau HDD-ul s-a dus

| Jipa95 a răspuns (pentru TPUajutor):

Pai si eu e i-am spus.i s-a bulit hdd-ul.
Doar i-am spus sa intre in bios ca poate poate nu e pus sa faca boot de pe hdd.

| eNergetiKCosmin explică:

Am reconectat cablurile in unitate si merge ca uns (deocamdata). Multumesc tuturor