| c0pil1n a întrebat:

Am comandat o pasta termoconductoare Noctua NT-H1 si doresc sa o aplic atat pe un i5 9400f cat si pe gpu rx 580 dar am nevoie de cateva sfaturi:
1.Trebuie sa fie incalzit cpu/gpu in momentul in care curat/aplic pasta?
2.Pot sa curat cu un servetel imbibat in spirt locasul unde vine aplicata pasta pe gpu/cpu?
3.Pasta care urmeaza sa o aplic pe procesor/placa video trebuie sa fie intinsa uniform pe toata suprafata acestuia sau pun un bob pe centru si pun coolerul peste?

Răspuns Câştigător
| FantasyBoy a răspuns:

1. Nu este necesar sa fie incalzit nimic, exista insa paste care se fluidizeaza ele, cand se incalzeste componenta pe care sunt aplicate.
2.Ce locas?! Trebuie curatat cu alcool izopropilic IHS-ul procesorului(tinicheaua de pe cip, daca exista), si talpa coolerului.
3. Ambele variante sunt corecte, ideea e ca pasta sa astupe niste mici pori existenti in metal, atata tot, nu trebuie pusa o galeata de pasta termoconductoare.

3 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Nu conteaza atat de mult modul in care o aplici, atentie doar cata pui (daca e prea putina - ai luat coolerul degeaba, daca pui prea multa - la fel),
dar si cum fixezi talpa coolerului.
Din fericire sistemul de prindere de la Intel e mai inteligent conceput decat cel de la AM4, si se lucreaza mai usor.

Procesorul e bine sa fie incalzit putin (ajunge sa rulezi un joc timp de 15 min) inainte de a incepe operatia, DOAR pentru a desprinde mai usor talpa coolerului, in cazul cand pasta e veche si intarita.
Dar probabil nu e cazul tau.
Pasta veche presupune o pasta ce nu a fost schimbata de mai mult de 5 ani.

| Zuzu1991 a răspuns:

1. nu, incalzit cu ce?!? si DE CE?!?
2. nu, spirt?!? de ce nu iti bagi spirtul unde soarele nu patrunde, ca pe proc daca pui s-ar putea sa faca scurt dupa aia, albastrul de metilen din sprit, se curata cu alcool izopropilic, daca tot ai avut bani de pasta lu' peste, de ce nu mai dai cativa lei si pe asta
3. NU, pui o picatura MICA in mijlocul procului si cand pui radiatorul, cand se preseaza se intinde pe tot procul

| Alex00717 a răspuns:

1. E indiferent, totusi daca e incalzit cpu ul nu se mai lipeste asa tare de cooler.
2. Da, eu am curatat cu niste servetele imbibate in aceton, e recomandat alcool etilic, dar sunt si alternative.
3. Eu as recomanda sa pui un bob de pasta, poti sa o intinzi tu, dar risti sa lasi prea putina pasta in anumite locuri, daca pui un bob se intindea ea uniform.