| asdfsdasdf a întrebat:

Am comandat un laptop si are ca sistem de operare linux. Vreau sa stiu ce fel de linux este.

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

De unde sa stim? Sunt mai multe variante de Linux. Banuiesc ca, oricum, nu vei pastra Linuxul. Asa ca nu vad ce te doare? Desi eu am Linux Mint Mate si ma simt foarte bine pe el.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Asa, si noi cu ce te putem ajuta?

| flixbuster a răspuns:

Daca spui modelul exact de laptop, poate primesti un raspuns.

Cred ca poti gasi si singur raspunsul daca te uiti atent pe pagina de unde l-ai comandat sau, daca informatia nu este disponibila acolo, printr-o simpla cautare pe Google dupa model.

| ziftode a răspuns:

Deschizi un terminal, sunt sigur ca il gasesti
acolo dai comanda:

lsb_release -a

exemplu la mine:
lsb_release -a
No LSB modules are available.
Distributor ID: LinuxMint
Description: Linux Mint 17.3 Rosa
Release: 17.3
Codename: rosa

deci am Linux Mint versiunea 17.3 supranumit Rosa
https://distrowatch.com/table.php?distribution=mint

iti spune: "lsb_release: command not found"

te duci in aplicatia de instalat software si o cauti

insa in general, in ultima vreme laptopurile vin cu endless os din cate am vazut eu:

https://distrowatch.com/table.php?distribution=endlessos