| DanyReyMisteryo619 a întrebat:

Salutare. Vreau si eu sa stiu cam cat de bun este un laptop Acer, daca isi merita banii si de ce majoritatea laptop-urilor Acer vin cu sistem de operare Linux preinstalat?

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Un individ a spus: "Acer e cea mai buna firma, si nu as schimba pe Linux. " E un idiot! N-ai cum sa schimbi o firma cu un sistem de operare.
Acuma, Acer este o firma buna. Ideea este sa-ti iei un laptop cu o configuratie cat mai buna. Astea sunt laptopuri de la 2500-2600 lei in sus. Linux-ul este un sistem de operare gratuit si mai putin predispus la virusi dar nu este cautat fiind mai greoi de lucrat cu el. Fiind gratuit ca si FreeDos este mai bine de pus pe laptop-urile ieftine. La cele scumpe se pune Windows. Acesta mai costa peste 400 lei si atunci scumpeste laptop-ul

| express11 a răspuns:

Vin cu linux pentru ca la linux nu plateste licenta, pe cand la windows da.

suntserios
| suntserios a răspuns:

E mai putin relavant ca e Acer sau Asus sau Lenovo ca la urma urmei conteaza configuratia.

majoritatea vin cu Linux pentru ca este un sistem de operare gratis, nu necesit licenta

| LTAA a răspuns:

Depinde de ce Laptop vorbesti, sau mai bine, ce buget ai?
O sa vezi ca unele Laptop-uri, sunt in doua variante, una cu Linux, si una cu Windows, si intre ele, o suma de bani diferenta. La versiunea cu Windows, cumperi Laptop-ul si cumperi si o licenta Windows.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de configuratia laptopului.Sunt si excelente dar mai sunt si mai pputin excelente. depinde de ce procesor are, de cata memorie ram, placa video si nu numai cu linux vin instalate. Cele cu linux preinstalate e posibil sa fie mai slabute deoarece linuxul cere configuratie mai..slabuta.Cele care vin cu win 8 preinstalate sunt super din punct de vedere a configuratiei.

| xBiiaM a răspuns:

Acer din punctul meu de vedere e cea mai buna firma. Pe lângă ca are un rating foarte mare in toata lumea, sunt foarte multumita de el! Am un laptop Acer Aspire V3, instalat Windows 8 si actualizat la 8.1, merge perfect si de 2 ani nu am avut nicio problema cu el. Linux nu merita niciun banut, a avut cineva cunoscut laptop, a2a zi deja era varza, bine acum depinde si de modul in care ai grija de el. Acer e cea mai buna firma, si nu as schimba pe Linux.

| DanyReyMisteryo619 explică:

Deci bugetul este de 1700 de lei (laptop-ul trebuie sa fie cadou de ziua mea, nu stiu ce configuratii are tot ce stiu e ca e Acer), cat despre linux nu am probleme, am lucrat si in linux, dar stiu ca este un sistem de operare pentru laptop-uri / pc-uri mai slabe. Am spus mai sus, bugetul este de 1700 de lei, e un Acer bun la banii astia?