| foxAKA47 a întrebat:

Vreau sa imi pun linux pe laptop deoarece m-am apucat sa invat limbaje de programe, gen python si mi sa recomandat sa am linux ca sistem de operare, chestia e ca nu stiu de unde sa il iau (nu vreau sa instalez un sistem de operare cu virusi) daca stiti un site sigur de unde il pot descarca, si ce versiune ar fi buna happy!

2 răspunsuri:
| StefanKogut a răspuns:

Linux este un sistem de operare gratuit, pe deasupra lui s-au dezvoltat mai multe distrubutii(distro) atat in versiuni server cat si desktop, toate fiind gratuite. Cele mai moderne distributii sunt cele dezvoltate din Debian distro, iar din acestea cele mai utilizate si pentru care exista atat soft optimizat cat si support foarte bun sunt: Ubuntu si LinuxMint. Ce trebuie' sa mai stii e ca aceste distributii au mai multe versiuni, iar fiecare versiune are mai multe variante de suport. Ca recomandare: Ubuntu 12.04 LTS si LinuxMint 13 Maya ambele cu suport pina in aprilie. 2017, sunt alegera portivita. Deoarece stiu din proprie experienta ca primul contact cu Linux poate fi usor intimidant, te rog sa ma contactezi la stevieko@yahoo.com pentru orice alte informatii de care ai nevoie si/sau nelamuriri pe care le ai in aceasta privinta.

| AndreeaF88 a răspuns:

Eu de aici am descarcat. :) http://www.ubuntu.com/