| Shoker a întrebat:

Am cumparat un incarcator care imi scoate de la priza 3 iesiri usb de 3 AMPERI. Intrebarea este daca pot incarca dispozitive care se incarca la 1 sau 2 Amperi. Am si un Android tv( fara baterie) care scrie ca se alimenteaza la 1 Amper. Am alimentat la 2 si a funcionat pana acum. Oare funcioneaza si la 3? le deterioreaza in timp?

Răspuns Câştigător
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Iesirea respectiva este capabila sa ofere (teoretic) 3A dar nu se supara nimeni daca pui un consumator de 1A sau 2. E chiar preferabil tinand cont de calitatea acestor chinezarii. Bateriile LiIon oricum sunt legate printr-un circuit electronic care regleaza curentul de incarcare.

1 răspuns:
| BiancaBiBy a răspuns:

Nu prea e bine sa incarci cu o intensitate atat de mare, dispozitivul s.ar putea arde, cand il incarci, nu se supraincalzeste incat sa para ca ia foc?