| Girly97 a întrebat:

Am cumpărat un stick USB ADATA C008/16GB în jurul anului 2014 când aveam nevoie de o modalitate de a mă putea "deplasa" cu proiectele mele PowerPoint la școală.
Comparativ cu anul 2024, ar trebui înlocuit acest stick USB fiind posibil extrem de depășit sau mai poate fi utilizat? L-am utilizat până acum pentru back-up și deși este vechi, funcționează bine.

3 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Am 12 stickuri in casa,
2 de 8GB, 2 de 64 GB, si restul de 16 si de 32.
Unele sunt 2.0, altele 3.0 sau 3.1

Nu spun ca ar trebui sa ai atatea, dar nici macar 2?!?
Pe unul poti pastra kitul de Windows de ex.

Daca iti faci treaba cu ce ai, nu ar trebui inlocuit.
Motivul pentru care AR PUTEA fi inlocuit, este un calculator mai nou, care suporta noile standarde USB.
Si bineinteles, motivul suprem: daca ai nevoie de mai multa stocare temporara externa, sa tranzitezi de la un calculator la altul, sau sa il folosesti ca stocare de siguranta pentru documente, poze, etc.

In ziua de astazi exista:
USB 3.2 Gen 1×1 5 Gbps (aprox 600 MB/s)
USB 3.2 Gen 2×1 10 Gbps (aprox 1200 MB/s)
USB 3.2 Gen 1×2 10 Gbps
USB 3.2 Gen 2×2 20 Gbps (aprox 2400 MB/s)

| gabicoo a răspuns:

Eu am un stick EMTEC / 4 GB din 2012 si inca il folosesc.

| gabicoo a răspuns (pentru gabicoo):

Daca eu il folosesc pe al meu - tu de ce ai renunta la al tau?