| Elena_Melania_1991_8kma a întrebat:

Am cumparat un tablou in cadrul caruia se pun mai multe poze de diferite dimensiuni, si anume: 9cm*9cm, 10cm*10cm, 10cm*15cm si 13cm*18cm. Am mers la 2 centre de prelucrare si imprimare si mi s-a spus ca nu imprima formatele 9cm*9cm si 10cm*10cm.
Ce optiuni exista?
Vreau sa il fac cadou si nu m-am gandit ca se comercializeaza rame pentru un format care nu se poate imprima...

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Faci poze 10x15 (sau 15x10) și tai din ele. Înainte de tipărire, le prelucrezi în așa fel încât să nu trebuiască să tai porțiuni „utile" de imagine.

1 răspuns:
| Lola05 a răspuns:

Vai ce închiși la minte sunt ăștia de la centrele de prelucrare...
Tu spune-le să îți imprime imaginile la dimensiunile dorite pe carton lucios A4 sau hârtie fotografică de dimensiuni mai mari și apoi le decupezi acasă. Nu trebuie să iasă direct 9x9, 10x10. Chiar ai putea să le duci gata prelucrate, dacă ai timp și te pricepi. Doar ai grijă să le decupezi și încadrezi bine, să nu tragi de ele și să deformezi imaginea.
E simplu ca bună-ziua!
Detest oamenii cu vid în loc de creier și puturoși pe deasupra! Măcar de-ți dădeau ei soluția asta, că doar ei sunt "specialiștii"...
PS: Am pățit și eu din astea cu o dom'șoară angajată nu știu pe ce criterii la cel mai bun centru de imprimare din oraș, dar am avut noroc că mi-a venit mie ideea salvatoare, că ea era fix degeaba acolo...