| XLilSmileX a întrebat:

Am downloadat programul Code blocks si incerc sa rezolv probleme de informatica dar, cand dau pe 'Build and Run' imi spune "Nothing to be done" Sunt sigura ca am scris instructiunile bine, cu fiecare virgula... De ce nu vrea? Si ce trebuie sa ii fac ca sa functioneze?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
14 răspunsuri:
| s3my a răspuns:

Creezi proiecte de tip console application pentru c sau c++?

| XLilSmileX explică (pentru s3my):

C++

| s3my a răspuns (pentru XLilSmileX):

N-ai inteles. Te intrebam : pornesti code blocks, dai click pe file -> new-> project... Apoi selectezi " console application " si dai click pe " Go "? etc etc etc apoi scrii programul si nu-ti merge?

| XLilSmileX explică (pentru s3my):

Da. exact big grin

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cel mai probabil ai instalat IDE fara compilator

| XLilSmileX explică (pentru suntserios):

Ahaa... Si ce trebuie sa ii fac? thinking

| s3my a răspuns (pentru XLilSmileX):

Sa iei cel mai mare kit de instalare de pe net, si sa urmezi in tocmai instructiunile de instalare care sunt publicate pe site-ul lor. Daca nu-i specifici un path catre compilator... n-o sa stie ce sa faca.

| suntserios a răspuns (pentru XLilSmileX):

Verifici sa ai un compilator instalalt si specifici in codeblocks path ul catre acesta sau instalezi un pachet complet ide / compilator precum visual c++ expres sau mingw

| XLilSmileX explică (pentru suntserios):

Si. Imi poti spune si de unde sa instalez compilatorul?

Răspuns utilizator avertizat
| XLilSmileX explică (pentru SexoasaTha):

Ummmm... Poftim? big grin
E primul meu an de informatica... Va rog sa aveti rabdare cu mine laughing

Răspuns utilizator avertizat
| XLilSmileX explică (pentru SexoasaTha):

Da, as putea incerca.Dar eu la scoala lucrez pe codeblocks. Si profa tot pe codeblocks umbla... Si ma mai ajuta. Stii? Daca ai putea sa imi dai un link pentru un compilator pentru codeblocks, as fi recunoscatoare big grin

Răspuns utilizator avertizat