| anonim_4396 a întrebat:

Am facut urmatoarea configuratie:
https://www.emag.ro/wishlist/1743124326

-componentele sunt compatibile intre ele?
-sistemul este stabil?
-ar merge o sursa mai mare(putere)?

13 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Nu este echilibrat. Sursa pusa de tine e prea puternica pentru ce ai pus acolo.
Esti fan Intel+nVIDIA?
Eu ti-am facut 2 variante, una cu radeon+amd, si una cu nVIDIA+Intel.
Crec ca bugetul tau era undeva la 3500 lei, dar ramane de vazut.
Daca vrei sa cumperi de la garaj, voucher-ul 6WXBQPKQ iti da 1% reducere. Pisele sunt ceva mai ieftine decat la eMAG, iar seriozitatea e cam aceeasi.
Indiferent de ce sistem alegi, recomand o asamblare, fie mai scumpa http://bit.ly/142vFip fie mai ieftina, http://bit.ly/132oyYj dupa cum poftesti.
Sistemele sunt asa:
http://bit.ly/17kfyjZ
si
http://bit.ly/17JIwZs
Comun ai asa: sursa solida, carcasa suficient de spatioasa, 8gb ram si hdd de 1tb.
Separat, ai gtx 760+i5 sau amd fx octo-core+radeon 7950.
Ambele sisteme sunt cu mult peste ce ai pus tu mai sus.
Daca ai nelamuriri, raspunzi sau dai mesaj.

| sltlp a răspuns:

In ultima vreme TPU-ul s-a umplut de experti care comentaza fara o legatura cu it-ul. Pentru cine comenteaza, sa aduca argumente, cel mai bine, si daca nu sunt valide, sa poata sa si demonstreze.
Placa video conteaza enorm, daca vrei sistem gaming. Daca vrei 3 jociri de pe miniclip, iti pui placa video de 200 lei si te spargi in figuri ca esti tu marele om care e capabil sa configureze un sistem.

| Danzell a răspuns:

Placa video e posibil sa nu fie compatibila
cauta ce versiune PCi-E are si placa de baza. placa video are 3.0 ca sa iti mearga, placa de baza ar trebui sa aiba 3.0 sau 4.0, sau sa aiba placa video mai putin adica 1.0 si 2.0.

| Me2 a răspuns:

Sistemul este dezechlilibrat... pentru a te putea ajuta, raspunde la urmatoarele intrebari
1.Ce buget ai?
2.La ce rezolutie te joci?

| anonim_4396 explică (pentru Me2):

"dezechilibrat", adica? componentele A.B.C.

| Me2 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai sa vedem, ai pus un procesor puternic si o placa video slaba, in gaming ..placa video face treaba, apoi ai ales o placa de baza care are chipset z87, adica este facuta special pentru overclock, iar tu ai ales un procesor blocat caruia nu ii se poate face overclock, o conserva de carcasa ..care va vibra de la componentele alea, sursa mult prea puternica pentru acel sistem, de asta este dezechilibrat
Daca vrei sa te ajut, raspunde la intrebariile de mai sus, pentru ca acest sistem nu va mai duce jocuriile nici 1 an pe high

| XYZsnick a răspuns (pentru Me2):

Ieste buna si placa video ruleaza orce joc de pe piata...

si sereios ITexpret? laughing)

| Me2 a răspuns (pentru XYZsnick):

Placa aia video e 550 lei si nu merita, e sub hd 7750 care costa 420 lei, deci te rog frumos nu te mai baga daca habar nu ai
PS: E ITexperT nu ITexpret...mai intai invata sa scrii
O zi buna

| sltlp a răspuns (pentru XYZsnick):

Serios, configuratia facuta de el e foarte dezechilibrata.

| XYZsnick a răspuns (pentru sltlp):

Eu am avut pe o unitate cu o sursa de 250 de lei pe o placa video agp si o placa de baza din 2004...si imi ruleaza pes 2013 pe hight, (deci parea mea personala e ca sursa ridica puterea sistemul cu cat e mai buna.)

| XYZsnick a răspuns (pentru Me2):

Ma doare undeva de numele tau laughing
dar poti sa zici ca nu ruleaza orce joc de pe piata?

| sltlp a răspuns (pentru XYZsnick):

Pai depinde si cu cate cadre pe secunda(in secventele cinematice) si la ce rezolutie.
Pes e un joc "easy" ca si cerinte. Daca e ceva mai solicitant, nici o sansa.

| Me2 a răspuns:

Mergi pe recomandarea lui srsdani, cea cu Intel+nVIDIA, sistemul acela e de 5 ori mai bun decat cel pus de tine