| anonim_4396 a întrebat:

Am fost cu tel la un service gsm.cand tastam codul *#0000# imi arata Simbyan Anna.am venit cu el de la service am introdus iar codul de mai sus i-as la soft imi arata aceeasi versiune si la data tot 2011.tel avea o problema la soft si l.am dus sa ii faca update sau sa il schimbe.intrebarea mea este... daca faci update/schibare soft nu ar trebui sa se schimbe unele din datele care le vezi despre tel cand baci codul *#0000#?

8 răspunsuri:
| BrD a răspuns:

Probabil ca nu ti-au facut update ci doar ti-au reinstalat versiunea pe care o aveai. Din ce ai scris aici am inteles ca ai un telefon Nokia insa ar fi contat si modelul. Spun asta pentru ca din cate stiu, versiunea Simbyan Anna nu se mai foloseste de anul trecut ci s-a trecut la Simbyan Belle. In plus, telefoanele Nokia au avantajul ca sunt foarte usor de reins poti sa iti faci singur actualizarile necesare fara a mai fi nevoit sa mergi la service.

| MrEvil89 a răspuns (pentru BrD):

E un Nokia N8.inainte sa il duc la service el nu se mai incarca prin cablu de date(tel care de fapt se poate incarca via USB). acum am aceeasi problema.este recunoscut de pc dar nu se mai incarca.

| BrD a răspuns (pentru MrEvil89):

Poate ca e ciudat ca intreb, dar e descarcat si nu se incarca? Ca poate nu are nevoie. Incearca sa faci tu un update cu Nokia PC Suite. Este foarte simplu. Si asa ti se actualizeaza si softul.

| MrEvil89 a răspuns (pentru BrD):

Tel mai are 3 linii la baterie.de obicei cand il conectam incepea sa se incarce.pana sa il duc la service am tot incercat eu sa ii fac update cu 2 versiuni de Nokia suite si cu ambele imi apare o eroare.nu am idee de la ce.

| BrD a răspuns (pentru MrEvil89):

Atunci incearca o resetare generala.

| MrEvil89 a răspuns (pentru BrD):

Revenire la setarile din fabrica?

| BrD a răspuns (pentru MrEvil89):

Da. Se face usor cu un cod, *#7370#. Daca iti cere codul de siguranta si nu l-ai schimbat tu acela este 12345. Dar fi atent. Odata bagat codul *#7370#, telefonul va reporni (o sa dureze poate chiar si 5 minute...pe mine m-a tinut ceva timp) si contactele, mesaje si ce mai ai tu in telefon (nu pe micro sim) se va sterge. Poti sa faci o copie de siguranta inainte.

| tr3ig a răspuns:

Pai softu pe care ti l-au bagat este acleasi iar date nu are ce sa schimbe pentru ca acolo sunt date referitoare la cand a fost facut telefonul si alte chestii care nu sunt in soft(nu sunt legate de soft) sunt cam cum este la pc biosul. daca schimbi winu ti se schimba datele din bios? nu. asa si la telefoane.