| TarbanNicolae a întrebat:

Am început sa-mi fac un pc pe piese, pana acum am carcasa care este un Segotep Hyperion T placa de baza b550 aorus elite iar sursa corsair cx750, am primit de la carcasa un hub pentru fanuri si l-am conectat la sursa are conectare prin molex, ar fi trebuit neaparat sa porneasca fanurile fara celelalte componente sau trebuie sa am si procesorul, rami, etc? Am bagat pc ul in priza si nu a pornit niciun fan.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pornirea sursei (si implicit si a etilatoarelor) se face prin butonl de pornire, conectat la placa de baza.
Evident, pentru pornire, trebuie sa fie montat si CPU (cu cooler), respectiv si cel putin o memorie RAM.

| TarbanNicolae explică (pentru Bula):

Multumesc mult frate, chiar ma băgase in panica?

| NLS a răspuns:

Https://www.reddit.com/......thout_cpu/

Nu, BIOS ul se initializeaza înainte de orice, si cauta procesorul.
Eventual o sa se aprindă ledul de stare de pe placa de baza, sau de pe carcasa dacă exista, semn ca trece curent prin placa de baza, dar atât.

In plus, multe ventilatoare nu pornesc decât când senzorii plăcii de baza sau cei integrați în CPU, semnalizează supraincalzire peste un anume prag, setat în BIOS, mai nou sub forma unui grafic/unei curbe load/aer impins.
Ceea ce nu e cazul, daca nu ai procesor, RAM.

| TarbanNicolae explică (pentru NLS):

Multumesc mult frate, chiar ma băgase in panica ca nu pornise niciun ventilator?

| StoicAnalysis a răspuns:

Ai acolo in manualul de utilizare a placii de baza, toti pinii si la ce se folosesc. Daca inserezi conectorii de la fan-uri in pinii corespunzatori, nu ar trebui sa ai dificultati de genul.
Trebuie sa ai toate piesele bagate in placa de baza: RAM, CPU, GPU (daca e cazul ), ssd/hdd.