| Kr5 a întrebat:

Am incercat sa formatez un card microSDhc de 8gb si la final am oprit formatarea din greseala iar acum pc-ul imi vede cardul transparent fara memorie si nu ii mai pot da format nici de pe telefon nici de pe pc imi spune There is no disk in drive H Insert a disk, and then try again ce trebuie sa fac?

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

Descarca asta si formateaza-l:
http://www.softpedia.com/......Tool.shtml
(debifezi "quick format" si DOs, daca sunt bifate)
sau
http://www.softpedia.com/......Tool.shtml
sau
https://www.sdcard.org/downloads/formatter_4/
(te duci in stanga si alegi "for Windows"
in josul paginii "I accept")
-Dupa ce reusesti sa-l formatezi prin una din metode, mai faci odata format, de data asta din Windows)

3 răspunsuri:
| Reyskate99 a răspuns:

Pai cred ca nu mai poti face nimic, si eu am patit cu multe carduri, nu mai puteam sa le formatez nici cum.

| MskDesign a răspuns:

Daca ai pe pc windows 7 poti face in felul urmator:
*cu un card reader conectezi microSD la pc
*intri in start, si la run scrii cmd
*cand a aparut cmd dai click dreapta pe el si run as administrator
*dupa ce s-a deschis fereastra cmd dai urmatoarele comenzi:

diskpart ->enter

list disk->enter

select disk 2 -> enter

clean ->enter

create partition primary ->enter

select partition 1 ->enter

active ->enter

format fs=fat32 quick ->enter

exit ->enter

la select disk 2, poate fi un alt numar, asta e in baza de cate hard disk-uri ai pe comp, tu alegi hard diskul care are cea mai mica marime respectiv aproape 8000 mb.

| SasNetRomania a răspuns:

Iei de pe google softul low level format, il instalezi bagi cardul cu un card reader si dai formatare!