| mihaab a întrebat:

Am instalat in pc office 2010, va rog sa-mi spuneti de unde numerotez paginile atunci cand lucrez in word?

Răspuns Câştigător
| RomulusMilea a răspuns:

Salut,

Fă aşa: din pamblica INSERT alege comanda FOOTER, prima opţiune, adică BLANK.

Îţi va apărea automat o pamblică nouă, care se numeşte "Header & Footer Tools". De acolo, click pe "QUICK PARTS", apoi "FIELDS".

Pe urmă, asigură-te că la "Categories" apare "(All)", din lista "Field names" trebuie să alegi opţiunea "Page". La format, alege "1, 2, 3... ".

La final apasă OK.

Pentru a alinia la dreapta noul câmp introdus, apasă combinaţia de taste CTRL + R, unde R vine de la "right", dreapta.

Îţi recomand să inserezi şi numărul total de pagini, imediat în dreapta câmpului care conţine numărul paginii.

Pentru asta, pune cursorul după câmpul cu numărul paginii, tastează "/ " (fără ghilimele), şi în continuare trebuie să faci la fel ca mai sus, cu deosebirea că din lista "Field names", trebuie să alegi opţiunea "NumPages".

De exemplu, dacă documentul are 5 pagini şi pagina curentă este 1, numerotarea paginii trebuie să arate aşa: 1 / 5.

Mult succes!