| spy2o a întrebat:

Am instalat NFS C prin wine,se aude intro-ul, dar ecranul este negru.Stie cineva de ce? Voiam sa vad cat de bine merge un joc pe linux(mai bine/mai rau).

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Wine e un emulator de windows normal ca nu va merge la performantele unui sistem de operare pe bune, nu are niciun rost comparatia ta

| spy2o explică (pentru suntserios):

De ce nu? Voiam sa vad cum "merge" un joc pe alta platforma(alt OS). Cumva, nu te poti juca si pe linux? Dar de "playonlinux" ai auzit? Ma gandeam la faptul ca linux foloseste muuuult mai putine resurse decat windows-ul si eram curios sa vad cum se comporta acelasi joc pe linux.

| suntserios a răspuns (pentru spy2o):

Deci jocurile nu sunt proiectate pentru linux, asta e clar. orice emulator sau masina virtuala ai folosi pe linux pentru a simula windows ul si a rula aplicatii pentru windows va introduce un layer suplimentar intre aplicatie si hardware ceea ce inseamna performante mai scazute. Nu confunda resursele pe care le foloseste sistemul de operare cu performantele aplicatiilor.

| LDCCristi a răspuns:

Pe linux nu va merge niciodta jocuri.Linux e facut special pentru servere

| spy2o explică (pentru LDCCristi):

FALS! Linux-ul bate windosws-ul la multe capitole, inclusiv faptul ca e free si open source, etc.Cred ca mai e nevoie si de programe aditionale precum directx sau mai stiu eu ce.