| oceanoflove a întrebat:

Si-a instalat cineva linux direct de pe net si gratuit? Este adevarat? Si merge bine?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Da, si eu il folosesc.
Descarci de aici o versiune care seamana cel mai mult cu Windows:
http://linuxmint.com
care versiune doresti (sunt 3).
Cu programul "Rufus" iti faci un stick de memorie bootabil din fisierul ISO descarcat, dupa care pornesti (boot-ezi) calculatorul de pe el.

Daca-ti place aspectul, il poti instala pe calculator (recomand pe un hard disk diferit de cel cu windows-ul folosit).
Dupa instalare si repornire vei putea porni care sistem doresti, din meniul de boot.

| oceanoflove explică (pentru Bula):

Scuze dar nu înțeleg treaba cu stickul bootabil.

| Bula a răspuns (pentru oceanoflove):

Deci,
Cand descarci de pe site, vei avea un fisier mare (cca. 1.5Gb) in format ISO.
Acest fisier este imaginea unui CD de instalare, care se poate transfera si pe stick de memorie, cu ajutorul programului Rufus.
Stick-ul preparat va fi asemanator cu stick-ul de instalare pentru Windows, se va putea porni calculatorul de pe el (va fi boot-abil).

Descarca fisierul ISO de pe site-ul pe care ti-am indicat, versiune de 64 biti (pentru calculatoarele noi).
Iti recomand versiunea Cinnamon 64 biti:
http://linuxmint.com/edition.php?id=267

Cere ajutorul unui prieten mai priceput pentru transferarea /prepararea stick-ului.

17 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pai linux este doar gratuit fiind un "program" de tip open source.
windows este dezvoltat de o companie (Microsoft) este normal sa coste.
linux nu costa deoarece este dezvoltat gratuit de programatori din toata lumea, de aceea exista atatea distributii de linux diferite.

| oceanoflove explică (pentru Simpatic):

Poti sa-mi explici te rog treaba cu open source? Nu prea am cunostinte cu calculatoare. Mai ma cultiv si eu cu ocazia asta.

| Bula a răspuns (pentru oceanoflove):

Open source, pe romaneste, inseamna ca este liber de folosit, gratuit.
Oricine este priceput poate sa-i duca si modificari, are codul sursa liber.

| NLS a răspuns:

Si eu iti recomand sa bagi LinuxMint. (desi ar mai fi cateva distributii bune pentru incepatori, dar parca niciuna nu e atat de asemanatoare cu interfata Windowsului cum e Mint)
Mi se pare mai stabil decat Ubuntu, in mod ironic, fiindca foloseste platforma acestuia.
Pe Linux, nu o sa ai de-a face cu virusi aproape sigur, insa vei fi drastic limitat la jocuri. Merg doar unele jocuri de pe Steam.
Iar cele dinafara platformei Steam le numeri pe degete.

LinuxMint consuma mult mai putine resurse decat Windows 10.

Insa nu versiunea Cinnamon, ci Mate si mai ales XFCE.
Deci daca ai un calculator cu foarte putin RAM si procesor slab, LinuxMint XFCE e ce-ti trebuie.

Pentru Office, poti sa uiti de Microsoft Office, dar si de WPS recomandat de colegul.
(e bun si WPS, dar LibreOffice e MULT mai bun, si e gratuit).
Iar LibreOffice o sa il gasesti direct instalat, la fel ca multe alte aplicatii uzuale.
Iar ce nu gasesti, mergi in Software Manager si cauti, gasesti, si instalezi. (96-97% dintre aplicatiile si programele disponibile acolo sunt gratuite).
Unele aplicatii sunt exclusiv dezvoltate pentru Linux, altele exista SI pe Windows (cum ar fi VLC Player, Google Chrome, LibreOffice...)

Un motiv suplimentar pentru care eu prefer sa imi instalez Linux, e sistemul de fisiere.
ext4, sistemul de fisiere folosit de Linux, e mult mai solid si mai sigur decat NTFS folosit de Windows.

Cat despre Touchscreen, nu cred ca vei intampina deloc probleme:
https://www.youtube.com/watch?v=91R7Q5r5ex0

Poti folosi Rufus pentru a crea stickul bootabil,
la Partition scheme alege "GPT for UEFI" daca ai un sistem relativ nou, iar la File System lasa FAT32 (la Windows alegi mereu NTFS)

| flixbuster a răspuns:

Da, intotdeauna am luat Linux gratuit si de pe net. Incepand cu anul 2000 (serios). Linux este adevaratwinking Si merge bine, da!

Partea cu "instalat de pe net" are si o alta semnficatie, mai tehnica, altfel stiuta de cunoscatori ca "net-install". Adica, in loc sa descarci un ISO de 2GB (exemplu) de acum 3 luni si apoi sa instalezi toate update-urile din ultimele 3 luni, descarci un ISO de 200MB (asa numitul net-installer) si intalezi cu el, tragand totul de pe net la momentul instalarii si astfel ai direct OS-ul la zi cand se termina instalarea, nu mai ai nevoie sa faci update-uri (imediat dupa instalare, ca asa in timp tot le faci pe masura ce apar).

| cosmin1324 a răspuns:

Da, cea mai utilizata versiune de linux este ubuntu si e gratis.
Link: https://ubuntu.com/

| oceanoflove explică (pentru cosmin1324):

Se poate instala pe un laptop cu sistem de operare free dos folosind un stick de memorie?
Cum de se face ca linux e gratuit si windows nu?

| cosmin1324 a răspuns (pentru oceanoflove):

Chestia este ca, daca nu vrei sa il folosesti pentru programare/server nu as recomanda foarte tare linux pentru ca nu are o compatibilitate asa mare cu aplicatiile cum are windows, de exemplu multe jocuri nu merg pe linux

| cosmin1324 a răspuns (pentru cosmin1324):

Si da, se poate instala de pe un stick

| oceanoflove explică (pentru cosmin1324):

Voiam doar pentru navigarw net so office.

| oceanoflove explică (pentru cosmin1324):

Poate fi folosit si pentru laptopurile cu touchscreen? Am auzit de cazuri in care si-au pus windows in loc de free dos si nu merge dupa touch-ul.

| cosmin1324 a răspuns (pentru oceanoflove):

Pentru office incearca aici pentru ca nu are compatibilitate directa cu linux https://www.howtogeek.com/171565/how-to-install-microsoft-office-on-linux/ daca nu, incearca WPS office, e la fel de bun ca Microsoft Office dar e gratis si compatibil cu linux

| cosmin1324 a răspuns (pentru oceanoflove):

Depinde de ce versiune linux folosesti ca sunt n versiuni cum apar aici de exemplu ubuntu si linux mint, in esenta e aceeasi chestie doar ca au cateva diferente intre ele

| Bizon95 a răspuns (pentru oceanoflove):

Linux e gratuit pentru ca e facut EXCLUSIV de entuziasti din toata lumea, spre deosebire de Windows care e facut numai de Mircosoft si care e firma deci ii intereseaza numai profitul

Linux e Open Source... cand eram tanar si PROST, eram fan open source, insa dupa aia am vazut o tona de magarii facute cu intentie ca sa te fvta, si ca sa muncesti, degeaba, iar asta se aplica si Linux-ului, cel mai nenorocit exemplu dintre toate e un pachet numit Network Manager, care te ajuta sa te connectezi la retea, dar care e gandit special sa te lase fara connexiunea la retea cand iti e lumea mai draga, si am vazut treaba asta ani de zile pe diverse versiuni de kernel, diverse distributii si diverse calculatoare si in momente total aleatoare (cum spuneam "cand iti e lumea mai draga" )

iar Bula ti-a recomandat Linux Mint, si eu recomand tot ala, e FOARTE BUN, mai bun ca Ubuntu din care e facut

insa, daca vrei sa iti faci o idee de Linux in general, intra pe:
http://www.distrowatch.com
face o comparatie intre toate distributiile existente, insa topul din stanga se refera la toate aspectele Linux-ului, nu numai la Desktop, ca desktop, Linux Mint e cel mai bun, chiar daca acolo e pe locul 3
iar daca vrei sa stii de ce, intreaba si iti spun

IN ALTA ORDINE DE IDEI, daca vrei sa testezi o distributie completa de Linux fara sa o instalezi, intra pe:
http://www.knopper.net
si ia Knoppix, apoi pune-l pe un stick cu rufus si apoi booteaza de pe el, aia e cea mai buna si mai completa distributie live care exista (live inseamna ca nu trebuie instalata)

| oceanoflove explică:

Daca am free dos si vreau sa il inlocuiesc cu linux bag stickul in port si instalez? Intrebare adresata pentru cei care au achizitionat laptopurile cu free dos?