| alex495 a întrebat:

Am intrat ieri pe site ul can i run it, si am instalat soft ul necesar sa poata sa mi zica daca piesele de pe laptop pot rula jocul respectiv. Vreau sa dau dezinstalare urgent la soft ul asta si in C.P. la programe nu mi apare. Cum as putea sa l sterg?

18 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Fiind un malware ("virus") poti scapa destul de greu de el, majoritatea programelor antivirus nu-l stiu anihila.
Eu scap de el boot-and calculatorul de pe un cd activ cu Linux si sterg manual componentele.

| DannyDSB a răspuns:

Cauta folder-ul in care l-ai instalat si sterge complet acel folder.

| alex495 explică (pentru DannyDSB):

M-ai ajutat mult ce sa zic... Faza e ca ce s-a descarcat de pe site se numeste detection ( apare decat in downloads) si a bagat ceva in pc ce nu gasesc si nici numai stiu cum se numeste

| Teeeodora a răspuns:

Dai in bara aceea de jos start cred ca ii zice si acolo iti apare 100%.

| graffyadi a răspuns:

Esti sigur ca a instalat ceva in pc? Se poate ca singurul lucru care sa fi trebuit era ceea ce ai in downloads

| alex495 explică (pentru graffyadi):

Da, pentru ca am sters ce era in downloads si tot merge sa dau check pe site ul lor.http://www.systemrequirementslab.com/cyri acesta este site ul, daca poti descarca te rog detection, si vezi cum se numeste ce ti instaleaza. Foarte probabil din cauza soft ului asta eu sa am o problema la laptop.

| Silent3025 a răspuns (pentru alex495):

Nu ai ce sa instalezi, poti sa-i spui ca e un fel de soft portabil. Mai exact nu este decat un executabil si atat! Il stergi si atat!

| alex495 explică (pentru Silent3025):

L am sters, daca numai e de ce mai merge in continuare sa verific daca imi poate rula laptop ul jocul respectiv?

| Silent3025 a răspuns (pentru alex495):

Nu stiu exact la ce te referi, insa te asigur ca nu instaleaza nimic. Daca stergi fisierul Detection.exe e de ajuns! (poti sa faci o captura la ecran, sa pui imaginea pe un site de pus imagini (sharing image) si sa ne dai adresa imagini aici sa vedem despre ce este vorba).

| alex495 explică (pentru Silent3025):

Am sters ce descarcasem de pe site si din el a instalat ceva. Eu l am sters, i am dat si erase din trash. Misterios site ul tot imi poate afla ce componente ( procesor, placa video, ram) am eu pe laptop. De ce nu incerci si tu site ul respectiv, descarci tampenia aia, vezi cum se numeste si stergi, probabil ai un antivirus mai bun ca al meu. Ai funda daca ma ajuti sa o scot la capat, n am chef sa pun alt windows mai ales ca l am pe asta de aproape o luna

| Silent3025 a răspuns (pentru alex495):

Stiu softul! L-am folosit de sute de ori, softul nu e virus daca crezi acest lucru. De asemenea pe site scrie ca evalueaza doar sistemul hardware si software si ca nu colecteaza alte date personale.
Stergi doar Detection.exe si poti sa stai linistit ca nu se intampla nimic, eventual poti folosi softul si pe viitor ca nu are ce probleme sa-ti faca.

| Silent3025 a răspuns (pentru alex495):

Oricum daca vrei sa stergi si datele de pe site-ul lor spune ce browser folosesti. Datele respective apar pe site datorita unor fisiere cookie care se afla pe laptopul tau. Daca stergi fisierele cookie nu o sa mai apara datele respective.

| alex495 explică (pentru Silent3025):

Ma nu am zis ca e virus, chiar e si compatibil cu 8.1 ( asa spun ei pe site) insa fix de ieri de cand mi-a zis colegul ala sa testez la un joc a inceput laptop ul cand e putin mai mult solicitat ( Youtube, Facebook si un joculet) sa mi de a blue screen si se restarteaza automat laptop ul. Pana ieri nu mi-a facut deloc

| Silent3025 a răspuns (pentru alex495):

Ti-am spus spune-mi ce browser folosesti sa te ajut sa stergi cookie, daca stergi fisierele cookie nu o sa mai apara pe site datele despre latopul tau.

| alex495 explică (pentru Silent3025):

Le am sters eu personal si nu mai recunoaste piesele laptop ului. AM sper doar sa nu mi mai dea blue screen.

| Silent3025 a răspuns (pentru alex495):

Blue screen-ul nu e de la el, pur si simplu e o coincidenta!

| alex495 explică (pentru Silent3025):

Si pentru blue screen care imi apare cand e putin mai fortat laptop ul? de ex tin un joculet Youtube si Facebook in broswer si imi da blue screen si se restarteaza automat dupa.

| Bula a răspuns (pentru alex495):

Blue screen apare, de regula, de la problemele de calcul, in special de la memoriile RAM, supraincalzirea procesorului, problema de tensiune de alimentare, drivere- sau programe nepotrivite,