| AnonimRD a întrebat:

Am lasat calculatorul pe sleep toata noaptea (din greseala).Se poate intampla ceva rau? Este bine sau rau sa il lasi pe sleep toata noaptea, repet a fost o greseala.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Nu se intampla nimic, dimpotriva: faci economisire de energie electrica.
Si mai bine este daca faci un reglaj de economie asemanator cu cel de mai jos:
- stingerea ecranului dupa 10-15 minute de inactivitate
- oprirea hard disk-urilor si trecerea in standby dupa 20-30 minute
- trecerea in regim de hibernare dupa o ora de inactivitate.
Cu o astfel de schema, calculatorul tau va avea un consum minim in timp si va putea fi folosit in cateva secunde dupa ce te asezi langa el.
Pentru revenirea din screen saver sau standby este suficient sa misti mouse-ul sau sa apesi o tasta.
Pentru a reveni din hibernare trebuie apasat scurt butonul de pornire.

Multi nu cunosc diferenta dintre standby si hibernare.
In regimul standby toate programele si informatiile raman in memoria RAM, dar se reduce frecventa de lucru a procesorului, se opresc hard disk-urile nefolosite pe moment, intr-un cuvantse reduce consumul electric la minimul necesar.
In regimul de hibernare, tot continutul memoriei de lucru (RAM) se salveaza pe hard disk, dupa care calculatorul SE OPRESTE COMPLET. La repornire se re-incarca salvarea memoriei in memoria de lucru si calculatorul este gata de functionare, exact din punctul de unde a fost hibernat.

Pornirea din standby sau hibernare are avantajul ca, nu trebuie sa asteptam incarcarea intregului sistem de operare si sa pornim din nou programele dorite, ci in 3-4 secunde putem continua exact de unde am lasat calculatorul. happy

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu se intampla nimic. Sleep inseamna somn. Fara gluma.

| sierra1 a răspuns:

Nimic foarte rău doar că de fapt nu e inchis ci pe un consum minim de energie. Pentru pauze de lucru scurte (max o oră-două) sleep e ok, Pentru mai mult timp dă-i shut-down (mai sigur, mai economicos)

-- sărbători frumoase --

| ibaal a răspuns:

N-are nimic! Stai linistit!winking

| Adrianadiafg a răspuns:

Nu se intampla nimic daca il lasi pornit toata noaptea, nu e nici o problemă dacă îl lași în sleep.