| Rucsi a întrebat:

Buna!
Am o intrebare. Am avut 388 mega de net si l-am lasat din greseala pornit toata noaptea.
Se poate sa imi vina cost suplimentar?
Vreau detalii.
Funda!

Răspuns Câştigător
| Karbox a răspuns:

Daca doar l-ai lasat pornit si nu a umblat nimeni pe el,sau nu s-a descarcat nimic, NU ar trebui sa iti vina cost suplimentar.

Mb se consuma doar cand se incarca paginile web, cand descarci, cand faci ceva. De exemplu daca stai pe o pagina si citesti ceva, dupa ce se incarca COMPLET acea pagina nu se mai consuma niciun mb, pana dai back sau pana faci altceva.

Dar, nu mai ai niciun mb de net? Nu inteleg ce ar fi putut sa ii consume, doar a stat in standby.

Suna la info si vezi daca s-au consumat toti acei mb.

Daca nu mai ai niciun mb, se poate sa iti vina cost suplimentar. (Costul suplimentar se pune dupa ce nu mai ai niciun mb de internet).

| Rucsi explică (pentru Karbox):

Mai aveam 388. si el a ramas dechis pe facebook dar telefonul a stat blocat toata noaptea.

9 răspunsuri:
| TzaCaNeL a răspuns:

Depinde si de telefon. Smartphone-urile astea noi de obicei consuma daca au internetul deschis. Cand primesti notificare pe Facebook de exemplu, cand isi cauta actualizarile aplicatiilor. Oricum stai linistita ca nu consuma foarte mult.

Ce telefon ai? Daca ai unul cu Android intra in "Data usage" si seteaza-i limita de consum de date.

| Karbox a răspuns (pentru TzaCaNeL):

Da cate actualizari poti sa primesti incat sa consume aproape 400 de mb?

| Rucsi explică (pentru TzaCaNeL):

Am un Samsung galaxy s3 mini... si la *123# imi apare ca o sa primesc doar maine mesajul. Unde se afla data usage?

| TzaCaNeL a răspuns (pentru Rucsi):

In setari se afla Data Usage.

| TzaCaNeL a răspuns (pentru Karbox):

Nu e vorba de cate primesti. Smartphone-ul isi cauta el singur actulizarile pentru aplicatii, verfica mailul, aplicatiile dependente de net la fel, atunci cand netul este activ. Nu stiu cat consuma, depinde de aplicatii si alte chestii. De aceea e bine sa-ti pui o limita ca cine stie cum treci peste numarul de MB care ii ai.

| Bogdanys a răspuns:

Pai verica la 415 sau depinde pe ce retea esti si vezi daca ai facut cost suplimentar!

| justry a răspuns:

Daca pur si simplu a stat deschis fara a se umbla pe el, nu vei primi cost suplimentar si probabil ca mai si mega. Numai daca navighezi pe net se consuma mega. Funda?

| justry a răspuns:

Buna, daca a stat pur simplu deschis nu s-au consumat mega, si este probabil ca mai. Funda?