| AdrenalinTm a întrebat:

Am luat o antenna wirele outdor si nu stiu care mod sa il folosesc

Access Point, Client, Repeater(Range Extender), Bridge, AP Router, AP Client Router(WISP Client)
antenna e pe balcon si vreau sa ma leg la un internet prin wireles (router wifi) si sa primesc net LAN
le-am incercat pe toate dar nimic

13 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

1. Poate nu ai bagat-o in priza; ea nu functioneaza fara curent.
2. Trebuie sa-i instalezi softul(daca e nevoie de asa ceva).
3. Nu mai stiu. straight face
4. Poate ne vei spune ce model este; va fi mai usor de identificat.

| AdrenalinTm explică (pentru anonimg):

Bagata in priza e Poe
de soft nu e nevoie
modelul e cpe 210 tp link

| anonimg a răspuns:

1. Am intrat pe site-ul ei si am vazut ceva de "Pharos Control" unde o poti controla setarile de acolo.
2. Vezi daca ai conectat bine cablurile: POE in LAN0 si LAN in LAN1.
3. Poate trebuie un firmware.
4. Descarca de aici http://www.tp-link.com/en/support/download/?model=CPE210&version=V1#tbl_doc tot ce ai nevoie. Si mai ales "Quick Installation Guide".

| AdrenalinTm explică (pentru anonimg):

Pharos Control e sistemul antenei de operare si am ajuns la el prin ip antenei
2 cablurile sunt conenctate bine din moment ce am acces la setarile antenei nu?
3 firmware de pe site e versiunea 1.40 si firmware din antena e 1.5 deci n-am cum sa-i fac update
4 am cartea am citit Quick Installation Guide doar ca ma face si mai confuz
eu am nevoie sa stiu ce face fiecare mod sa stiu pe care sa il folosesc
Access Point, Client, Repeater(Range Extender), Bridge, AP Router, AP Client Router(WISP Client)

| AdrenalinTm explică (pentru AdrenalinTm):

Eu vreau ca antena sa ia net wireles si sa mi-l tranmita LAN(cablu utp)

| anonimg a răspuns (pentru AdrenalinTm):

Cum am vazut aici https://www.youtube.com/watch?v=9pue6LvXXOs cred ca trebuie sa schimbi niste ip-uri.
Uita-te la videoclipul de mai sus; dar nu in graba.

| AdrenalinTm explică (pentru anonimg):

Am rezolvat problema
daca nu schimbi ip in ip static nu poti intra pe default getawey deci ala era priml pas
trebuia sa aleg a 2 varianta Client mersi mult

| anonimg a răspuns (pentru AdrenalinTm):

Cu placere. E bine de stiut ca poate cine stie cand o sa am nevoie de informatiile acestea.
Ai semnal bun? Prinzi wireless free? Cam de la ce distanta?

| AdrenalinTm explică (pentru anonimg):

Distanta cam 100 metri dar la bloc deci numa cu leptopul prind vreo 20 cu antena n-am numarat dar peste 50
wirelesul nu e free e codat dar kalilinux la decodatbig grin laughing(e spart)
dar folosesc un server VPN deci DNS urile si ipurile finale sunt de Romania adica cele de la rds eu lociuesc in Italia
si recomand antenele astea autdor isi fac bine treaba viteza e cam de 25Mbps
care inseamna undeva la 3 Megabait pe secunda(MBps)

| Admunssen a răspuns:

Acces Point Router sau Range Extender

| AdrenalinTm explică (pentru Admunssen):

Nici una nici alta nu merge

| Admunssen a răspuns (pentru AdrenalinTm):

Aceste optiuni le poti alege, insa, oricare ar fi, trebuie seatate.

| AdrenalinTm explică (pentru Admunssen):

Si le setez si ghici ce Range Extender ia wireles si transmite tot wireles si celalta Acces Point Router ia net din router si il face wifi