| lulu03 a întrebat:

Am luat un card de memorie de 32GB de la SanDisk. Vreau parere, este ok? Pana acum aveam de 16 de la Kingston. N-as vrea sa ma trezesc cu cine stie ce erori si sa imi pierd pozele.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Kingston sunt putin mai bune decat Sandisk, insa niciuna dintre firme nu e 100% de incredere.
Am avut Kingston, Sandisk si Lexar defecte din senin, cel putin 10 bucati... plus ce am vazut/auzit la cunoscuti (in special Hama, sau alte nume "exotice" facute pe barca-n China).

Cu Samsung, Sony, PNY, Panasonic, Verbatim si TDK esti mult mai in siguranta. (preferabil in ordinea asta).

Clasa nu are nici o relevanta in ce priveste calitatea, dicteaza doar viteza minima de citire si scriere de pe/sau pe card.

Insa desigur ca daca ai buget, si dispozitivul tau suporta,... si nu in ultimul rand daca ai nevoie de viteza mare de scriere sau citire, (pentru a putea filma 4K, etc) e bine sa iei ceva cat mai rapid
(Class 10, (Class 4 sau Class 6 nu merita cumparate, sunt mult prea lente)
UHS I U1,
UHS I U3,
sau noile UHS II U3, care momentan sunt "destul" de scumpe, si nu chiar orice dispozitiv le suporta).

| lulu03 explică (pentru NLS):

Waw, chiar mi-ai dat foarte multe informatii utile. Eu nu prea le am cu partea asta de tehnologie, si aveam nevoie de un card doar pentru a salva poze pe el. Momentan am apucat sa-l dau cuiva pe acela si sa imi iau in Kingston de 64GB

| NLS a răspuns (pentru lulu03):

Am avut card Kingston cum ziceam, si dupa 3 ani, m-a lasat.
Am luat un Panasonic Class 10,
un Sony UHS I-U3
si un Samsung tot I-U3, le-am folosit la fel de intens.
Panasonicul il am de mai bine de 4 ani, si in aprilie ultimele 2 fac 3 ani.

Din cate am vazut, Lexar sunt mai buni decat in trecut.

Bula are dreptate, dupa un numar de cicluri citire-scriere, (care ma tem ca nu trece de 800 decat in cazul produselor foarte scumpe din gama profesionala), cardul are tendinta sa se strice, (uneori memoria e de vina, alteori controllerul).

Clasa de viteza nu influenteaza in nici un mod defectarea.

Insa ca idee, daca vrei un card rapid, cumpara pe viitor UHS I-U3, pentru ca iti ofera
citire de pe card cu ~100MB/s
si scriere pe el cu 60-90 MB/s (in functie de marimea cardului: 60MB/s pentru card de 64GB, si 90MB/s pentru cele mai mari de 64GB).

Minimul absolut pe care il asigura acest standard, e 30MB/s la scriere (insa cardurile Samsung cu acest logo ofera cifrele de mai sus: 60, respectiv 90... ).
La fel Sony, PNY, si alte branduri mai de renume.

Kingston din pacate nu au viteze prea mari.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca vrei sa nu-ti pierzi pozele, stocheaza-le si intr-o copie pe un hard disk, pe care-l folosesti doarpentru salvari.
Memoriile flash se defecteaza "din oficiu" dupa un numar de scrieri- sau formatari complete (mai putin de 1000! ) si devin nefolosibile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi ca sunt pe clase, de la 1 la 10. Clasa 10 are cea mai mare viteza de transfer pe acea scara. Pe toate trebuie sa scrie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adica spre exemplu eu la camera aveam un card de clasa 2,
Si la modul full burst, cand tii apasat pe buton, abia se câcâia, am luat altul clasa 10, si face poze, cred ca 4-5 pe secunda.cat
Tii apasat butonu. La pc, asta s-ar transcrie intr-un timp mai mare de copiere a fisierelor. 20gb pe clasa 1 pote dura si 20 min, in timp ce pe clasa 10, si 5 min, sau mai putin. Ca sa nu mai zic de indexare si thumnail-uri daca ai poze pe el, o sa dureze mult mai mult sa iti faca thumnail-urile

| raz0000001 a răspuns:

Vezi ce clasa e. Cardul.

| Justusee34 a răspuns:

Nuti face griji SanDiske firma buna
Atat timp cat nu e de la firme gen Adlink Adata...