| JusTPauL a întrebat:

Am luat un laptop si nu stiu cum sa-l fac sa ruleze cu placa lui video dedicata, iar 8 gb ram au doar 7, 8 in WEI si sunt pe frecventa de 1600mhz. Cine ma poate ajuta? dau funda.

Răspuns Câştigător
| taken a răspuns:

Teoretic placa video dedicata intra in actiune atunci cand nu mai poate face fata cea integrata.
Daca ai nVIDIA este simplu.Click dreapta pe desktop,nVIDIA control panel, click pe configure surround, physx si in dreapta setezi placa video, sa nu fie CPU. Apoi dai OK sau save, nu stiu exact cum apare.
Daca ai radeon, nu stiu cum ca am incercat odata la un laptop si nu am gasit.
''8 gb ram au doar 7, 8 in WEI ''
Te referi la Windows Experience Index?
Am 16 GB RAM si 7, 7.Nota maxima (nu stiu exact cum ii zice nota, coeficient,) este 7, 9.Deci ai 7, 8 din 7, 9, foarte OK.
Se pare ca ii spune scor iar scorul este dat de cel mai mic subscor.

| JusTPauL explică (pentru taken):

Am nVIDIA.
Am schimbat pe hit performance nVIDIA si tot nimic, la fel cea integrata arata.
Am folosit un program sa arate frecventa ramilor si zice ca e de 800 iar ei sunt de 1600mhz.

| ITMania a răspuns (pentru JusTPauL):

Daca ii dai cu Nvidia High Perfmance nu are cum sa mai plece pe integrata.
Nu te chinui sa faci testul din WEI cu dedicata, nu o sa poti, testul ala recunoaste doar integrata.

Oricum scorurile alea irelevanta, un laptop vechi de vreo 4 ani spre exemplu avea scor general mai mare decat Asus`ul meu cu i7 Quad + 740M.

Legat de RAM, in functie de programul folosit e vazuta frecventa reala (800MHz) sau frecventa efectiva (1600Mhz). E aceeasi chestie.

7 răspunsuri:
| Garsonfane1979 a răspuns:

Nu sunt la laptop sa iti dau date fixe dar dupa ce instalezi driverul pentru placa dedicata apesi click dreapta pe iconita jocului care vrei sa il deschizi cu placa dedicata si ai acolo open with graphics... (ceva de genul) si de acolo poti selecta pe care vrei sa rulezi. Daca nu iti apare aia inseamna ca nu ai instalat driverul.

| JusTPauL explică (pentru Garsonfane1979):

Nu am testat jocuri, am setat de la setari pe cea dedicata dar cand dau sa vad ce placa video am imi arata tot cea integrata.

| Garsonfane1979 a răspuns (pentru JusTPauL):

Poate e trecut laptopul pe economie de baterie. Gen al meu mergea doar pe cea integrata ca sa nu consume baterie. Dar acum merge mereu pe cea dedicata si in 2 ore e pa toata bateria. inainte 4-5ore la filme ma tinea. Dar sincer nu stiu cum s-a schimbatthinking singura s-a schimbat

| ITMania a răspuns:

WEI`ul e o prostie de test,nu te mai lua dupa el. Deasemnea, testul ti`l face pe integrata, chiar daca tu ai dedicata.

Bagi driver`ul pentru video, iar ca sa deschisi un joc cu dedicata dai click dreapta pe el - Run with graphics processor - High Performance Nvidia Processor, daca ai placa video Nvidia.

La AMD ar trebui sa fie ceva asemanator.

| JusTPauL explică (pentru ITMania):

Din cate am citit pe forum la pc garage, sunt multi care cumpara rami si nu le functioneaza cum trebuie, si la mine e exact la fel.
Ziceau ca cu 8gb ram scorul trebuie sa fie de 5 si ceva, daca e 7, 8 cum am si eu acum trebuie umblat prin bios si se rezolva.