| KingOfShadow a întrebat:

Am mai pus odata aceeasi intrebare dar nu mai raspunde nimeni si nu am pirmit un raspuns clar daca se poate si un video: cand reinstalez windowsul, sterg partitia unde am instalat windowsu si dupa ce dau ca sa ramana aceeasi partitie numa sa dispara windowsul ( sa ramana tot atatia gb in C ca inainte ) e adevarat? sterg partitia cu windowsul si dupa ii dau reformat sau ce ii dau si dupa ce-mi apare si ce trebuie sa dau

5 răspunsuri:
| JustCosmin a răspuns:

Da, sincer sa fiu, nici eu nu am inteles ce a vrut sa spuna cel care a pus intrebarea. De ce sa stearga o partitie cu Windows si sa o faca din nou, cand poate doar sa o formateze? Poate el vrea sa ramana fisierele si programele care le avea pe C, dar sa stearga doar Windows, ceea ce se poate, dar nu prea se poate big grin...
Deci sa suprascrii o partitie unde deja ai un Windows, e cam aiurea, o sa-ti ingreunezi sistemul si o sa primesti o multime de erori. Deci mai simplu apelezi la FORMAT, cand ajungi la intrebarea Unde vrei sa instalezi Windows-ul.

| marculescumihai a răspuns:

Nu stergi nici o partitie.DOAR O FORMATEZI. Dupa formatare toate informatiile de pe partitia respectiva sunt sterse, adica daca ai avut pe partitia C widowsul si ai formatat-o practic ai sters windowsul(repet nu e nevoie sa stergi partitia, decat daca vrei tu sa "partajezi" diferit memoria etc). Adica o selectezi si poti incepe instalarea.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Exprima te in limba romana in primul rand
in al doilea rand daca formatezi partitia la instalare nu se modifica marimea ei

| al3xander a răspuns:

Sincer nu prea inteleg ce vrei sa spui. de ce sa stergi partitia cu windows si sa o refaci? poti sa-i dai format si sterge windows-ul si tot ce e pe ea (daca nu o formatezi iti va creea un folder numit "Windows.old" care va contine toate fisierele vechi: windows, programe care nu vor fi functionale si profilelele)