| anonim_4396 a întrebat:

Am modelul asta de la eMAGhttp://www.emag.ro/......70GDIS1GD5

am luat ultima placa resigilata, am comandat-o azi am montato prima data(montata corect)

sistemu meu:
xp sp2
Intel e2140 1.6 dual core
ram sycron 1gb ddr2 frecventa 667 cred asa scria pe ea
hard 250 gb Samsung
dvd wirter LG

am o problem
ma joc call of duty mw 3, counter strike etc si cam in jur de o ora maxim incepe sa mi se faca ecranu plin cu linii negre pe orizontala si numai MERGE SA FAC NIMIC degeaba refresh degeaba... nimic numia pot sa fac, decat sa dau restart

cand era ecranu asa cu LINII NEGRE AM FACUT UN PRINT SCREEN L-AM SALVAT SI DUPAIA AM DAT RR
SUPRIZA PRIN SCREENUL ARATA DESKTOPU MEU CURAT FARA NICIO LINIE ARATA IMAGINEA DESKTIPULUI MEU normala FARA nicio linie

PRECIZEZ cand am facut print screenul liniile erau pe ecran

deci este de la placa oare? sau de la monitor?

monitorul este un CRT de 17 inchi de la Ultra probabil e romanesc dee la ultra pro computer, inainte aveam un monitor tot la fel dar de la LiteOn acela mi-a crescut fps in cod 2 si cand s-a ars si am bagat monitoru asta mi-a scazut fps
deci se poate sa fie de la monitor?
nu am unde sa testez placa sau sa-mi aduc alt monitor :(

am updtat directx
am instalat driverele cele mai noi de pe amd site oficial

VA ROG CINE A MAI INTAMPINAT SA POSTEZE :(

va multumesc pentru faptul ca ati citit

mai jos o poza facuta de mine in paint cam cum arata ecranul cand dadea eroare, pentru ca daca vreau sa fac print screen, ecranu apare normal

Răspuns Câştigător
7 răspunsuri:
| m5789932 a răspuns:

Din punctul meu de vedere, cred ca are placa ceva. De la monitor n-are cum sa fie pentru ca daca avea ceva, trebuia sa fac figuri si inainte de aceasta placa, sau si atunci cand nu te joci.
Am vazut ca are un cooler mic. Este foarte posibil sa fie de la temperaturile foarte ridicate din interiorul pc-ului. insa tot am un semn de intrebare in legatura cu acele linii.

Daca acele linii apar si atunci cand nu te joci, atunci are placa ceva. Daca liniile apar doar in momentul cand te joci sau vizionezi filme la rezolutii inalte, ori utilizezi placa in nu stiu ce aplicatii grafice, atunci e din cauza temperaturilor. In acest caz trebuie sa schimbi cooler-ul cu altul mai mare (preferabil din aluminiu si cu un ventilator care sa acopere tot coolerul).

Si eu am aceeasi problema. placa mea are un cooler si mai mic cu 512mb, ddr2, 128bit. Eu joc doar CSS si NFS world, la rezolutia de 1440x900. Am eliminat aceasta problema, cu temperaturile ridicate, cu ajutorul unor ventilatoare puse "strategic". Si toate setarile windows-ului 7 puse low. Fara ecrane transparente, fara animatii, fara nimic frumos grafic. Trebuie sa scoti toate efectele windows-ului, toate programele care pornesc odata cu windws-ul, inchis antivirusul si alte aplicatii, in momentul cand te joci.

Uite aici o idee la cum ar trebui sa fie ventilata o unitate pc:
http://actualizareit.blogspot.com.es/2012/01/sistem-de-racire-pc.html

| anonim_4396 explică (pentru m5789932):

Placa cu red orchestra 2 detalii medii/high in bara pe steam statea in 39 de grade cu 39% ventilatoru pus
in furmark avea 61 de grade si scria 99% used GPU nu e temperatura...

| trolololo a răspuns:

Sunt artefacte de la placa video(problema grava). Trimite-o înapoi pana nu crapă. Serios. Trimite-o înapoi sa îți dea alta.

| anonim_4396 explică (pentru trolololo):

Nu e artefacte......sunt linii negre apar rar nu apar mere la artefacte sunt colorate liniile si incep de cum aprind pc la mine apar odata la nu stiu cate ore la artefacte poti umbal pe tot monitoru mie-mi lasa sa umblu doar pe jumate cealalta parte fiind blocata, daca crapa e in garantie laughing

| TrickThis a răspuns:

Nu degeaba era la resigilate, sfatul meu pentru tine e sa nu mai cumperi lucruri nesigilate, pentru ca sunt cu defecte majoritatea de la eMAG.
Du-te cu ea la garantie daca nu e de la monitor sau ai instalat ultima versiune de driver de pe siteul amd?
Nu are nicio legatura ddr5-ul placii cu asta "danikee".

| anonim_4396 explică (pentru TrickThis):

Da-mi tu un link cu ultima versiune sa vad daca am downlodato sigur pe ultima, probabil de la supra incalzire dar in idle sta la 39 de grade...

| danikee a răspuns:

Placa video are DDR5, nu stiu in ce masura conteaza asta. Ai verificat daca functioneaza ventilatorul la placa video dupa ce l-ai montat? Liniile alea de pe ecran dispareau dupa ce se executa functia de restart? Eu cred ca e de la monitor sau daca nu, cand placa video se supraincalzeste apar liniile alea.