| AlexeyMan99 a întrebat:

Probleme cu monitorul. Ma uitam la un video si dintr-o data, fara sa fac absolut nimic jumatatea de ecran mi se vede intrerupt, gen ca si cum ar fi niste linii pe orizontala, nu se poate citi nimic, se vede foarte neclar. Am facut print screen, dar in poza nu apare asa, deci e de la monitor. Am scos mufele, le-am bagat la loc, nimic. Ce e de facut?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Incearca monitorul pe un alt calculator.
Daca si acolo apare problema, atunci monitorul este defect.
In acest caz poti duce la reparat (daca gasesti unde) si te intelegi fie la pretul reparatiei, fie o diferenta la un alt monitor.
Mai ai posibilitatea de a cumpara un alt monitor nou.

| ziftode a răspuns:

Daca in print screen nu apare asa, atunci placa video e in regula, in plus asta se poate verifica cu un televizor, ceva

in rest, e, cam, clar ca monitorul e dus, incearca sa strangi marginile (cu doua degete), poate isi revine, dar nu iti face cine stie ce sperante
iar de reparat nu prea merita, decat daca e destul de scump, pentru ca

unul nou e sub 300 lei
https://www.compari.ro/monitoare-c3126/?orderby=1
iar unul de la o firma de mana a doua, e chiar 100lei
https://www.interlink.ro/monitoare-cu-pret-redus

| debarasator63 a răspuns:

Sa-ti iei altul. In societatea asta de consum bunurile nu prea sunt facute sa mearga o vesnicie. Iti recoman un VA la 23 - 23.8 inch. Te duce intre 400 - 700 lei. Eu am BenQ, mi-am dorit IIyama dar e cam scump. Uite aici, sa-ti faci o idee:
https://www.pcgarage.ro/......-238-inch/

| andrei1211 a răspuns:

Tot ce vezi pe ecran trece prin placa video. Vezi sa nu ai probleme cu ea. Incearca pc-ul la alt monitor sau monitorul la un alt pc ca sa vezi daca e de la monitor sau de la placa video.