| cristi202 a întrebat:

Am o camera foto Nikon S3300, mica si simpatica, e o bijuterie, nu alta, si face si poze si filme foarte bune.
Nu am mai facut de ceva timp fotografii cu ea, nu am mai folosit-o deloc.
Nu stiu sa o fi lovit, am purtat-o mereu in husa ei originala in buzunarul lateral de la rucsac, dar nu stiu sa fii cazut atit de tare vreodata incit sa fie avariata. Cind am scos-o din husa, nu avea nici un semn in sensul asta, insa cardul de memorie nu a mai vrut sa iasa, decat ajutat de virful unui cutit. Cind l-am bagat inapoi insa, a intrat si iesit normal, ca si cand nu s-ar fi intimplat nimic.
Problema cea mai grava e insa ca nu vrea sa porneasca. Am pus-o la incarcat, cu incarcatorul ei original, si inca de la inceput am realizat ca ceva nu era in regula, ledul ce se aprindea la incarcare nu s-a aprins, l-am lasat mult si bine, dar pur si simplu e mort, nu vrea sa o ia din loc.
Ce credeti ca poate fi? Sa fii lovit eu camera accidental, si atunci problema sa fie de la ea, necesitind o reparatie, sau sa fie de la acumulator? Sau sa fie din cauza umezelii, odata ce am mers si prin ploaie, ceea ce nu prea cred, fiind in buzunarul de plasa a rucsacului, si in husa ei originala?

7 răspunsuri:
| IIIshaneIII a răspuns:

Pune acumulatorul pe limba daca nu pisca deloc inseamna ca e mort

| cristi202 explică (pentru IIIshaneIII):

Aha, mersi!

| Lioana a răspuns:

Acumulatorii nefolositi se distrug in timp. Daca zici ca aparatul nu a suferit accidente cu siguranta acumulatorul e de vina.
Am patit acelasi lucru cu telefoane nefolosite mai mult timp.

| cristi202 explică (pentru IIIshaneIII):

Nu pisca, e mort, multumesc!

| cristi202 explică (pentru Lioana):

Multumesc, Lioana! Asta este! A avut uneori perioade destul de mari in care statea neatins... Oricum, mi-e ciuda, pentru ca a fost un acumulator bun, in primii ani, cand foloseam aparatul mult mai des, ma tinea mult si bine, uitam ca trebuie sa il incarc happy. Daca stiam, faceam poze zi de zi cu el...

| IIIshaneIII a răspuns (pentru cristi202):

Presupun ca e de 3, 5v acumulatorul, rupe mufa de la un incarcator vechi de telefon, baga-l in priza si pune cele 2 fire pe borne, le atingi putin in mod repetat, iar apoi incarca-l cu incarcatorul original si ar trebui sa isi revina, nu e garantat, dar odata ce incarca acumulatorul este salvat

| SM_9305 a răspuns:

De la baterie sa nu fie sa si fi prelins lichid