| GeorgianaMdg a întrebat:

Am o centrala Ariston care de vreun an imi tot da eroarea P24. Stiti ce inseamna si cum as putea rezolva?

2 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Fara a fi specialist, am gasit urmatorul comentariu pe un forum:
"De fiecare data cand se intrerupe tensiunea de alimentare, la revenire centrala afiseaza informatia P24 care de fapt reprezinta valoarea puterii in kw a centralei care in cazul tau este de 24kw. Asta inseamna ca undeva pe traseul de alimentare exista un contact imperfect care determina aceste intreruperi de tensiune si de aici intreruperile cu P24. Pentru proba incearca sa tragi o priza de alimentare direct de la tabloul electric si sa alimentezi separat centrala pentru a elimina posibile cauze ale instalatiei electrice din casa. Mai poti monta si un UPS care sa mentina centrala alimentata pe peroada scurtei intreruperi si daca tot mai face atunci este ceva din centrala: cablul de alimetare cu stecher, mufa de legatura a cablului de alimentare cu placa electronica. "

https://forum.softpedia.com/......e__st__810

| Valentinaldoilea a răspuns:

Uite aici, http://blogdeinstalatii.ro/eroare-ariston/ poti intra in direct cu ei (non stop) si ii poti intreba.