| Petruts a întrebat:

Am achizionat de curand o centrala Ariston si astazi am observat ca in momentul in care functioneaza, se aud niste bolboroseli, niste zgomote de fierbere. Care ar putea fi problema?

3 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Ai aer in instalatie. Aeriseste cum trebuie caloriferele.

| KronstadtResurrection a răspuns:

Bolboroselile se aud din cauza aerului existent in circuit. Pompa de recirculare prinde aer si intra intr-un fel de barbotare (amestec de aer cu lichid). Aeriseste circuitul. Vezi ca fiecare calorifer are un aerisitor in partea sus, partea opusa robinetului de inchidere/deschidere. Baga apa in circuit, pana ajunge la presiunea specificata de producatoreul centralei, apoi da drumul la aerisitoare (pe rand). Cand nu mai iese aer, este timpul sa pornesti centrala. Ai grija, trebuie sa lasi mai mult aerisitorul deschis, fiindca aerul vine in reprize.

| Dilibache a răspuns:

Supraincalzire...