| RAY a întrebat:

Am o curiozitate, sa spunem ca ma conectez la un tv 4k prin hdmi oare atunci voi putea mari rezolutia? momentan imi permite full hd 1080p
Intel® Core™ i7-6700HQ 2.60 GHz, Skylake™, 17.3", Full HD, IPS, 8GB, 1TB, DVD-RW, nVidia GeForce GTX 960M 4GB, Free DOS, Black

doar cine stie

Răspuns Câştigător
| Zaygon a răspuns:

Daca ai televizor 4k si vrei sa vezi in 4k atunci trebuie sa lasi sa se vada doar pe tv si sa nu se vada pe televizor sau daca se vede sa fie separat(tv sa nu faca mirroring la ecranu la laptop).

15 răspunsuri:
| Ceose_Ceose_2002 a răspuns:

Nu cred, incearca cu un cablu VGA. ( mai pune si tu inca 8gb RAM, nu te zgarci laughing )

| GabrielKOWALSKY a răspuns:

Trebuie sa ai hdmi care sa iti duca 4k apoi lasi ecranul doar pe tv si ar trebui sa mearga

| RAY explică (pentru Ceose_Ceose_2002):

Am adaugat inca 8 plus ssd

| RAY explică (pentru Zaygon):

Inteleg deci pe un tv 4k as putea da un film 4 k?

| Zaygon a răspuns (pentru RAY):

Da.

| RAY explică (pentru Zaygon):

Am inteles, multumesc

| RAY explică (pentru Zaygon):

Nu am inteles ceva deci ce semnal pleaca de la placa video? semnal 4k, full hd, hd? stiintific vorbind ce pleaca de acolo

| Zaygon a răspuns (pentru RAY):

Semnalul pleaca in functie de monitor si de capacitatile sale. Am facut noi anul trecut la grafica, ca monitoarele au ceva drivere interne de prelucrare a semnalului. Depinde si de procesor si de placa video cat poate transmite maxim pe banda.

| RAY explică (pentru Zaygon):

Intel® Core™ i7-6700HQ 2.60 GHz, Skylake™, 17.3", Full HD, IPS, 8GB, 1TB, DVD-RW, nVidia GeForce GTX 960M 4GB, Free DOS, Black
care placa ca am una integrata si una dedicata, eu am dat ca prima sa fie cea dedicata, deci placa mea ar putea reda 4k nu?

| Zaygon a răspuns (pentru RAY):

Chiar si procesoru cu placa integrata suporta: https://ark.intel.com/......o-3_50-GHz

| RAY explică (pentru Zaygon):

Apropo deci am ecran full hd observ o mare diferenta cand dau sa vad 4k, totul e ca in oglinda e superb, de ce se vede diferente daca ecranul e doar 4k?

| Zaygon a răspuns (pentru RAY):

Iti face o scalare a pixelilor si cumva ti inghesuie. Tu daca ai o rezolutie mare sa zicem full hd si te uiti la un film hd numa atunci un pixel din filmul hd va fi pe mai multi pixeli pe ecranul full hd. Cand faci invers se aplica un proces prin care se face o medie a pixelilor din vecinatate pentru a obtine un pixel mai mare care i-ar contine pe toti ceilalti(din ce stiu din 8 faci 1 sau din 4 faci 1 depinde de tehnologie). Exact sa iti zic nu stiu ca abia anul acesta facem dispozitive grafice.

| RAY explică (pentru Zaygon):

Multumescc de informatie, totusi e bun ca si hardware nu? am dat 4000 de ron pe el plus 1000 ssd si 8 gb ram, ma enerveaza ca anul asta o aparut laptop la 5000 de ron cu 1060 eu am doar 960 m

| Gruia_Alin_1977 a răspuns:

Nu o sa mearga 4k! nici cu cablu hdmi2! o sa mearga maxim hd pentru ca laptopul foloseste placa video integrate Intel pentru monitorul extern! poate un 4K dar la 30 Hz ceea ce nu e ok dacă urmărești un film

| RAY explică (pentru Zaygon):

Ai dreptate