| G4me0ver a întrebat:

Am o intrebare: din cate stiu, fara ip static nu poti sa-ti faci un server de metin2 (eu avand ip dinamic). Dar acest lucru se mai aplica chiar si daca hostez server-ul de metin dupa ce il fac?
Am gasit un site care ofera gazduire server-elor de cs/metin2 etc. Insa nu stiu sigur daca este de incredere: http://www.trafichosting.ro/. Voi ce parere aveti?
P.S.: Pentru cei care doresc sa ma ajute cu realizarea server-ului de metin id-ul meu este game. over_1996@yahoo.com.
P.S.2: Dau funda celui mai bun raspuns.

Răspuns Câştigător
| Mihail2020 a răspuns:

Uite cum se face un servar cu IP dinamik.
Servarele cu IP dinamik merge sa faci cu hamachi non hamachi nu poti ca este dinamik si de asta.
Ti-am dat cateva filmulete cum sa faci.
Dar ca sa faci servarul privat iti trebuie cateva programe.
http://www.youtube.com/watch?v=QmQc1oyPmUI
Aici este saitul cum sa incepi fiecare etapa si in detaliat ca sa poti intelege.
http://www.youtube.com/watch?v=nIPp3cGyxig&feature=BFa&list=ULrQ8eiZYAnLE
Sunt 4 videoclipuri ca sa ajungi pana la sfarsit.
Pentru mai multe detalii legate de servare private demonul112_moartea@yahoo.com
PS: Am facut propriul servar privat dar m-am plictisit si l-am inchis.

| G4me0ver explică (pentru Mihail2020):

Deci singura sansa de a face un server de metin2 este de a-l face prin hamachi... Chiar daca hostez unul, fara hamachi, tot nu o sa-mi mearga asa-i?

| Mihail2020 a răspuns (pentru G4me0ver):

1 Ai dreptate de a face servarul prin hamachi nu ai un IP static.
2 Nu o samerga de la inceput ca IP este dinamik trebuie sa ai un IP statik altfel daca Dinamik nu te poti conecta la el.
3 Poti incerca sa faci servarul cu hamachi este mai usor de facut decat unul fara.
Daca vrei iti fac un tutorial cum sa poti face servar cu hamachi ca sa stii ce trebuie urmat.

| G4me0ver explică (pentru Mihail2020):

Multumesc, cu raspunsul al doilea m-ai lamurit. Oricum e simplu sa faci un metin pe hamachi. Am gasit zeci de tutoriale si cred ca o sa incerc sa fac unul.
Multumesc inca o data pentru toate raspunsurile.

7 răspunsuri:
| Mihail2020 a răspuns:

Cuplacere daca mai ai intrebari nu ezita sa-mi zici.
Este mult mai usor sa faci un servar cu hamachi decat unul fara.
Uite un tutorial unde cu explicatii si poti sa urmezii pasii si daca faci la fel poti crea un servar privat cu hamachi.
http://www.youtube.com/watch?v=nIPp3cGyxig
Urmezi fiecare pas si iti crez propriul servar privat.
Programe care iti trebuie sunt!
Navigat
Metin2 Clientul
Instant Servar
Hamachi
Le descarci pe toate intr-un folder si cand urmaresti tutorialul faci fiecare pas ca sa nu te incurci pe drum mult succes.

| Alexandrux3 a răspuns:

Se poate face server metin2 si cu ip dinamik folosind hamachi dar e de scurta durata...playerilor nu prea le plac serverele cu hamachi, mai bine suni la aia de la care aii net si cu vreo 2-3-5 lei pe luna iti pun ip statiic.
Ps:dupa mine poti hosta la tafichosting.

| razvanvrusie a răspuns:

Raspundeti plz la intrebarea http://www.tpu.ro/......i-virtula/

| Zayu_Ionuk_1995 a răspuns:

Vreau sa fac si eu un sv de metin2 privat am ip static si am un preten care are ip dinamic pe care vreti ip sa faceti.Va rog care mil face.iD:ionuk_zayu de yahoo