| introduaicinumele a întrebat:

Am o intrebare la care nu i-am gasit raspunsul, cum se poate folosi cipul grafic din procesor? Vreau sa spun ca inlocuitor la placa video. cum conectezi monitorul la acel cip? Se conecteaza prin portul placii de baza (care corespunde placii video on-board, iar la placile de baza fara video integrada.)? Sau pur si simplu cipul ala doar ajuta placa video sa lucreze mai usor (ceva gen Crossfire/SLI)?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La Intel nu exista crossfire, placile de baza au port vga pe ele, daca cumperi placi de baza cu 85x pentru fm2 vei primi vga, dvi si hdmi inclus in ele pentru ca apu-rile pot functiona cu 3 monitoare
de fapt cred ca mai toate placile de baza indiferent de socket sau daca au placa video integrata au mufa vga macar pentru monitor

| introduaicinumele explică (pentru anonim_4396):

Stiu ca la Intel nu exista crossfire, eu am vazut o gramada de placi fara port VGA. si d-aia ziceam. nu prea mai stiu cum sunt astea noi, mai de mult cand tata se ocupa de IT aveam ocazia sa vad ce-i nou si sa testez. acum doar din auzite si d-aia am intrebat happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru introduaicinumele):

Este de ajuns sa dai pe pcgarage de la cel mai mic pret in jos sa vezi ca si alea de 150 de lei au vga pe ele happy
totusi Intel mi se par fraieri ca au facut integratele mai bune dar tot degeaba.
cine da 14 milioane pe procesor si se joaca pe integrata, haswell nu merita deloc

| introduaicinumele explică (pentru anonim_4396):

Ar trebui sa exista 2 variante pentru fiecare procesor: cel cu cip integrat si cel fara.
AMD parca fac o treaba mai buna, auzisem pe net ca se poate face crossfire intre cipul grafic din procesor si placa ATI. ceea ce mi se pare super tare. plus ca AMD au procesoare mai ieftine si de calitate (nu ma refer neaparat la FX-urile care sunt puternice si ieftine, si astea noi, hmm cum se numeau. Richland sau ceva de genu, imi scapa acum).

| anonim_4396 a răspuns (pentru introduaicinumele):

Da. richland care sunt mai scumpe decat trinity semnificativ dar nu este nimic nou la ele decat ca au placa video integrata cu mai multe coruri grafice a10 si a8, am inteles ca pentru dual graphics tot ati radeon 6670 ddr 5 este recomandata si pentru alea..asta mi s-a parut fail
daca ar pune mai mult cache pe ele, totusi cred ca ei sacrifica locul in care ar fi venit memoria cache pentru placa video integrata si nu mai pot pune...
uite Intel au reusit sa faca 9mb cache si placa video integrata buna numai ca au tehnologie de 22nm, nu 32 ca amd

| introduaicinumele explică (pentru anonim_4396):

Richland au frecvente mai mari cu ~300 Mhz si se incalzesc mai putin. cica se overclockeaza usor cele cu mutiplicatorul deblocat (in sensul ca se incalzesc mai putin si sunt stabili la frecvente de peste 5 Ghz, din auzite).
Totusi Intel-urile sunt scumpe. si sincer sa fiu nu-mi permit un Intel i5 sau i7. chiar daca feature-urile lor sunt chiar tentante. acum imi strang bani de un GTX 660. oricum cand va fi sa schimb placa de baza o sa iau tot Intel asa cum am acum pentru ca eu mai editez si randez si am nevoie (mai ales la simulari in Cinema 4D).

Ziceam ca fapt divers, si AMD sunt de calitate si au preturi mai mici. Iar AMD FX au si mult cache (vazusem cu 600 de lei un AMD FX 6-core cu nucleul Vishera si 8 Mb cache L3 si parca 3 sau 4 L2, si zic multi ca este ok, doar ca se incalzeste tare).

| anonim_4396 a răspuns (pentru introduaicinumele):

Eu am aflat tot de pe internet invers despre richland cum ca s-ar incinge mult mai tare, la fel si haswell
cui ii trebuie 5ghz per core cand are doar 4mb l2 cache? din cauza asta spuneam ca n-au imbunatatit prea multe la ele

| introduaicinumele explică (pentru anonim_4396):

Cei de la PC Garage spuneau ca-s ok. (aveai video pe canalul de Youtube).
PS: sincer sa fiu nu m-am uitat cat cache au. happy oricum eu am de 2-3 ani 2MB ca n-am avut bani sa-mi schimb procesorul (din cauza ca trebuia sa schimb si placa de baza.). Oricum ca specs am 8 GB RAM 1600 Mhz, sursa Seasonic de 650W, carcasa chieftec, 3 HDD-uri. Acum strang bani de placa video, dupa care o sa-mi schimb si procesorul si placa de baza (sper sa fac niste bani in vacanta asta. ca sa stii am 15 ani si parintii mei nu-s bogati ca sa-mi ia calculator de 60 de milioane in fiecare an. mi-l fac singur). Acum am un Intel Dual Core la 3 Ghz, iar temperatura este de 35 grade in idle si maxim 60 (cu prime95 ajung la temperatura asta.) si m-am gandit c-ar fi bun un OC la 3.5 Ghz ca cica se optine usor pe procul meu, cel putin asa ziceau niste baieti de pe un forum strain.

PS: nu stiu de ce am scris atata. pur si simplu n-am cu cineva vorbi despre PC-uri, ca pe toti care-i prind ori zic ca ma laud eu, ori ca am PC varza, ori ca nu stiu nimic...

| anonim_4396 a răspuns (pentru introduaicinumele):

Cu 20 de milioane faci calculator bun si indeajuns pentru orice, folosind amd bineinteles.
Acum ceva timp eram blocat pe ideea ca Intel sunt cu mult peste amd dar mi-am dovedit contrariul, amd sunt bestiali la price per performance.
nu vad de ce ti-ai lua dual core cu hyperthread de la Intel daca nu ai bani de i5 in loc sa iei quad core amd cu mai multa frecventa, la pret mai mic si mai mult cache. singura problema fiind ca atinge temperaturi mari, cu un cooler cumparat separat la 50, 70 de lei poti sa il faci functional. numai bun pentru ce ai nevoie si tot iesi mai ieftin decat cu Intel.
procesorul care il ai acum este pe 1155?

| introduaicinumele explică (pentru anonim_4396):

Nu-ti imagina ca-s un sarac care face eforturi imense pentru un PC. doar ca banii i-am chefltuit pe alte lucruri. si nu mi-l fac de la 0 ca am multe componente puternice in PC pe care le pot pastra. ba chiar din contra, ma certasem acum cateva zile cu unii care spuneau ca sub 50 de milioane nu poti face nimic cu un PC. dar eu le-am spus ca cu 25 de milioane iti faci PC cu procesor AMD care tine ani buni daca se aleg corect piesele. am un coleg cu un PC din 2009 pe care a dat 30 de milioane si duce ultimele jocuri in detalii si framerate decent.

Si sa stii ca sunt fan AMD, tata foloseste procesoarele AMD de vreo 15 ani incoace (cam de cand si-a deschis firma. acum cativa ani a inchis-o) si am avut cel putin 20 de modele de procesoare AMD si toate erau ok, nu aveam ce sa le zic. si cu 1 de lei iti rezolvi si coolerul. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru introduaicinumele):

Nici n-am stat sa ma gandesc ce stare materiala ai tu laughing doar asa ca fapt, de ce sa dai o gramada de bani pentru ca este numele Intel.
Prietenul tau nu are monitor cu rezolutie mare, nu?

| introduaicinumele explică (pentru anonim_4396):

Da stiu laughing sincer sa fiu m-am saturat sa aud persoane care sa spuna "daca vrei PC de gameing trebuie sa ai i5 sau i7" laughing
Prietenul meu are hmm rezolutia de 1024x720 (e 4:3, si e micut) laughing eu am monitorul de 1920x1080 si cam asta-i morivul, vreau sa joc in rezolutia asta si ultimele jocuri, nu doar ce a aparut in anii trecuti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru introduaicinumele):

Cu cat ai rezolutia mai mica la monitor cu atat ai nevoie de calculator mai slab pentru a putea juca ultimele jocuri.
Da, la tine ai nevoie de placa video mai ales si dupa procesor.

| introduaicinumele explică (pentru anonim_4396):

Stiu, asta ziceam si eu, oricum multe jocuri imi merg pe GT630 a mea cu 60 FPS si detalii ultra in Full HD, dar astea mai noi de 1-2 ani d-abia daca le mai jos in 1280x720 in detalii medii. plus ca pe LCD-uri se vad urat jocurile daca nu sunt jucate pe rezolutia nativa a monitorului, cu atat mai mult ca al meu este si mare. si sincer nu prea imi pasa de procesor. al meu duce, daca mai vreau putin mai multa performanta ma risc cu un overclock, de fapt nu prea se numeste risc atata timp cat proceosrul sta la 35 grade. cu doar 2 din venturile carcasei (carcasa mea e facuta pentru 6 ventilatoare).