| Jessica1235 a întrebat:

Am o întrebare legat de contul de economii de la Bt. Dacă eu am în cont 1000 lei (asta e suma minimă pe care o poți avea un cont) și dobânda anuală este de 3, 75%, eu lunar cât primesc? 3, 75 lei?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu. Calculezi căt e 3.75% împarți la 12 și scazi 10% impozitul

| Jessica1235 explică (pentru suntserios):

M-am gândit că varianta asta o fii deoarece e prea mult 3, 75 lei lunar, dar nu știam ca 10% e impozit, cam mult. Mulțumesc frumos pentru răspuns!

| flixbuster a răspuns:

Simplu:

1000 * 3.75 / 100 / 12 * 0.9 = 2.81

Asta in conditiile in care dobanda s-ar vira intr-un cont separat (nu s-ar capitaliza), altfel se mai complica socoteala.

De asemenea, la sfarsit de an fiscal, in functie de pragul unde te situezi cu dobanda totala incasata de la toate bancile pe toate depozitele, va trebui sa mai platesti 10% CASS.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Ai un contract, citește acolo, sună la bancă.

| Nelucojoc a răspuns:

Stimate prieten, inainte sa iti investesti banii undeva, ar fi interesant poate pentru dumneata sa calculezi nu cat ai avea de castigat, dar, in primul rand, cat ai avea de pierdut.
Vin si te intreb: daca rata reala a inflatiei calculata year over year este de fapt de 15 procente, cat ai tu minus din aceasta afacere?