| TheGrooveStreet a întrebat:

Am o intrebare legata de procesorul meu. Mie la everest imi arata ca am doua procesoare intel E1500 2.2Ghz straight face, deci am 2 procesoare sau doar unul care e dual core?

9 răspunsuri:
| Minks a răspuns:

Dual core nu inseamna 2 procesoare ci 2 nuclee care proceseaza informatia.

| JaJe a răspuns:

@HBKMusiK Cat de idiot sa fii cu astfel de afirmatie ca Dual-Core = 2 procesoare
@theorizer Procesorul are 2, 2Ghz in TOTAL nici decum 2, 2 + 2, 2 = 4, 4 (numarul de cori), pe un singurul Core sunt 1, 1Ghz! Mai informativa oameni buni, duceti persoane in eroare!

@ZoZoleeee Ai 1 Procesor care e Dual-Core cu frecventa totala de 2, 2Ghz (nu 4, 4Ghz cum spunea theorizer)

| theorizer a răspuns:

Un singur procesor dual core, si e la fel de bun ca un procesor simplu 4. 4GHz

| theorizer a răspuns:

@HBKMusiK Procesorul are 2. 2GHz, asta e frecventa lui si asta ramane, nu poti sa aduni 1. 1GHz cu 1. 1GHz si sa obtii 2. 2GHz. Eu am vrut sa spun ca e la fel de eficient ca unul simplu cu frecventa de 4. 4GHz, nu ca ar avea frecventa de 4. 4GHz.
Am un dual cuore 2x2. 8 si unul mai vechi de 0. 5 Am facut un program in assembler special pentru procesor si le-am pus sa numere pana la cateva miliarde, si intr-adevar cel nou a terminat de 10 ori mai repede.

| MoRtY a răspuns:

Ai unul care este dual core, pentru ca nu are cum sa fie 2 procesoare intr-un pc separat
sper ca ti-m fost de ajutor bye:-p

| minus1 a răspuns:

Ai dual core 100% iar frecventa aia este pe un singur core

| HBKMusiK a răspuns:

Dual core inseamna doua procesoare big grin

| HBKMusiK a răspuns:

Dual core inseamna doua procesoare big grin

| HBKMusiK a răspuns:

Dual core = 2 procesoare