| TheGrooveStreet a întrebat:

Am un pc destul de vechi de prin 2009. 4gb ram ddr2, Intel celeron e1500 2.2ghz dual core si ma gandeam sa imi iau o placa video gtx 650 1gb 128bit. O sa pot rula jocuri gen 2012 2013 la setari mari? Cat de mult ma trage procesorul in jos?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Prima data, pentru placa GTX650 trebuie sa ai slot PCIE pe placa de baza. Daca ai doar slot AGP, atunci foloseste o placa video de cel putin 256Mb.
A doua oara trebuie sa folosesti un sistem de operare la care gasesti driver pentru placa video.
Jocurile din 2012-2013 fubctioneaza cu Windows XP SP3, deci iti recomand folosirea lui (nu incarca atat de mult sistemul).
In aceste conditii, indeplinite, jocurile iti pot rula destul de bine, mai ales daca nu reglezi rezolutie mare la joc si reduci si restul de "sarcini" neesentiale.

| TheGrooveStreet explică (pentru Bula):

Cred ca m-ai inteles gresit. Pc-ul nu e chiar asa antic. Am deja o placa video de pci express 2.0. A da. Si am Windows 7 inca din 2009 de cand am pc-ul :d

| Bula a răspuns (pentru TheGrooveStreet):

Eu n-am inteles nici macar ce placa de baza ai, fiindca ai uitat sa specifici.
E ca si cum sa intrebi de roata la masina, dar uiti sa spui ce masina big grin

| CPAElites a răspuns:

1) GTX 750 TI e de doua ori mai performanta!
2) Ai macar sursa care sa duca acea placa video? ( Cu certificat 80+ )

3) Spune ce placa de baza ai ( Poate suporta vreun procesor Core 2 Quad )

| Metalheadforever666 a răspuns:

Procesorul te trage in jos pentru ca la jocurile din 2012 2013 trebuie sa ai cel putin un procesor dual core, dar nu celeron.Ramul mai bine l-ai schimba cu 4gb de ddr3 sau ddr4.Placa video este destul de buna dar asigura-te ca ai slot potrivit pentru placa si nu te astepta ca jocurile sa-ti mearga la setari maxime cu 30+ fps, cel mai probabil majoritatea jocurilor din 2012 2013 o sa-ti mearga la setari low sau medium cu 25-35 fps.

| Bula a răspuns (pentru Metalheadforever666):

Iarasi vorbesti (scrii) aiurea?
Cum sa schimbi RAM -ul DDR2 la DDR3?
Schimbi placa de baza si procesorul, sau tot calculatorul?
RAM DDR4 inca nu am intalnit in PC-urile comercializate pana acum, doar la comanda speciala (de la fabricanti).
Mai invata un pic de meserie, inainte sa dai "sfaturi pretioase"!