| EnvyU a întrebat:

Am o intrebare pentru internauti/computeristi/gameri. Sunt intr-o situatie in care trebuie sa vand o componenta din pc. Am de ales intre procesor sau placa video. Faza e ca eu am alt procesor doar ca mult mai slab, asta pe care pot sa il vand este i5-3470 iar cel de rezerva este un i3-540, dar placa video nu mai am, si placa video este un gtx 680, eu ma gandeam sa dau procesorul si sa raman cu i3 si placa video pentru ca oricum jocurile se bazeaza mult mai mult pe placa video decat procesor, acum nu stiu ce sa fac, as putea da placa video si sa raman cu i5-ul si sa ma joc pe Intel hd graphics? Nu as vrea ca nu prea te poti juca mai nimic.

Răspuns Câştigător
| peperonies a răspuns:

Pastreaza i3-u si 680-u.

5 răspunsuri:
| bogdan324 a răspuns:

Problema e alta, daca vinzi i5-ul,acel i3 nu va fi compatibil cu placa ta de baza, avand altfel de socket, asta desigur daca nu ai o placa de baza compatibila cu acel i3, totusi eu as zice sa vinzi placa video fiindca oricum nu va mai rezista mult timp in jocuri noi in urmatorii 2-3 ani, chiar daca a fost o placa high-end la vremea ei, in plus consuma destul de mult la curent.

| peperonies a răspuns:

A. my bad. nu am citit cu atentie. i3-u 540 e pe socket 1156 si 3470-ul e pe socket 1155 deci nu o sa poti sa il pastrezi fara sa schimbi si placa de baza. cred ca te complici prea mult.

| EnvyU explică (pentru peperonies):

Ah am uitat sa spun si eu ca aveam deja "kit" pentru acel i3, adica placa de baza+procesor, il schibasem ca imi luasem alte piese, dar m-am aruncat prea mult la bani si am fost nevoit sa fac repede rost.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vinde i5-ul

| Alexu2004 a răspuns:

Frate, da-i i3. Procesorul este baza in jocuri si dupa vine placa video. Eu am o placa AMD/ATI HD Graphis de 4 gb si un i5 IV bridge. Da l pe ala i3