| PkAdi a întrebat:

.. posibil "stupida" dar decideti voiwinking Deci : Cum functionau acele vechi jocuri pe televizor chinezesti la care aveai pistol care il bagai in consola si impuscai in ecran... si trebuia sa dai exacta in obiectul respectiv de pe ecran altfel nu nimereai... deci ma lumineaza cineva?!

Răspuns Câştigător
| tycho a răspuns:

E o intrebare foarte buna! Sunt doua metode:
Prima e mai usor de inteles. Pistolul pe care il ai in mana are o fotodioda in capat care e sensibila la lumina. Cand apesi pe tragaci, ecranul televizorului se face negru, tinta(gasca la duckhunt) se transforma intr-un patrat alb, fotodioda intra in conductie si daca ai indreptat pistolul catre tinta, aceasta "vede" lumina alba. Totul se intampla intr-o fractiune de secunda si tu nu iti dai seama de schimbare. Pro tip: daca e chinezarie jocul (unele erau facute si de Nintendo, deci nu toate) poti indrepta pistolul catre bec si iti inregistreaza ca ai nimerit.
A doua metoda se bazeaza pe principiul de functionare a monitoarelor CRT si nu pot sa iti explic pe intelesul tau.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Totul este inregistrat pe casete si se conecteaza la tv prin cablu.Numai bine.

| Aide a răspuns:

Imi pun aceeasi intrebare, are fratemiu un joc deala si nu stiu cum se instaleaza