| anonim_4396 a întrebat:

Am o întrebare, știu că par nebun, dar aseară am avut o problemă, foloseam în liniște tastele 123 scriam un cod și mă trezesc că s-au deschis programele Microsoft Edge și Explorer, am crezut că e un virus, am zis că fac o scanare, am încercat Windows defender, nu a găsit nimic, am încercat malwarebytes nu a găsit nimic, am încercat și instrumentul de eliminare a software-ului rău intenționat Microsoft Windows care este încorporat în Windows și nu a găsit nimic, Nu mă pricep prea bine la laptopuri. Il am de 2 saptamani, sa fi fost un virus sau ce a determinat deschiderea acestor programe

8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

"foloseam în liniște tastele 123 scriam un cod și mă trezesc că s-au deschis programele Microsoft Edge și Explorer"

scriai un cod? in ce anume scriai un cod?

Daca scriu coduri in softuri malitioase este o idee

Pot sa scriu in powershell la fel de bine si sa dereglez sistemul de operare

Mai mult ca sigur nu s-a intamplat nimic

Descarca si ruleaza ESET scanerul online pentru linistea ta : https://www.eset.com/int/home/online-scanner/

| DanielFortnite a răspuns (pentru Simpatic):

Am intrat pe revolut și îmi trebuia parola care conține și 123 mulțumesc pentru răspuns

| Simpatic a răspuns (pentru DanielFortnite):

Ok, nu stiu cat te-am putut ajuta, dar virusi sigur nu ai
daca ai scanat cu 2 solutii, mergi si cu ESET de mai sus si daca si el zice ca totul este ok, atunci nu iti face griji

Nu instala softuri piratate de pe net! dar descarca daca vrei softuri open source gratuite de pe siteuri oficiale!

| Standt a răspuns (pentru Simpatic):

Am vazut raspunsul tau si am scanat si eu cu ESET.
La final, imi da o lista lunga (daca spun 200 nu exagerez) cu fisiere pe care nu le-a putut deschide. Deci, nici nu le-a scanat. Toate din Windows. Nu mi-a gasit nimic. Dar in conditiile astea (de nescanare) cata siguranta pot sa am in program?

| Simpatic a răspuns (pentru Standt):

As sta linistit, de ce? antivirusul integrat din windows 10/11 este destul de capabil cunoaste pana si exploit!

acele fisiere care nu se deschid sunt probabil fisiere de tip arhiva care sunt protejate cu parola, fisiere de sistem etc
deci cu siguranta nu sunt un pericol pentru PC

| Standt a răspuns (pentru Simpatic):

Eu stau linistit. Am alt program verificat de care sunt foarte sigur.
Voiam doar sa semnalez ca ESET nu face treaba buna. Si nu, fisierele alea nu erau arhive. Macar atat pot deosebi.

| Simpatic a răspuns (pentru Standt):

Te cred, si mie mi-a fost recomandat eset, eu folosesc antivirusul integrat din windows si in loc de malwarebytes (anumite.dll din acesta sunt semnalate fals pozitiv de anumite solutii antivirus) folosesc solutii de la Emsisoft

Răspuns utilizator avertizat