| TheLightWolfKK a întrebat:

Telefonul meu neavand NFC, nu pot plati cu el.
Si tot ca aproape este black friday as vrea sa imi cumpar unul cu care sa pot plati. Si intrebarea mea este. Pot plati cu orice smartwatch care are NFC? Multumesc de raspuns!
P.S: Si daca da puteti sa imi dati un link. Scuze de diacritice.

10 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Eu nu vad diacriticile laughing).
Ai zis ca telefonul tau nu are NFC si se aproprie blackfriday si vrei sa iti cumperi unul dupa intrebi de smartwatch.
Tu vrei smartphone sau smartwatch? sunt 2 lucruri total diferite.
Da cu orice telefon cu NFC sau orice bratara / inel care are nfc poti plati daca suporta soft'ul si banca respectiva la care ai cardul.

| TheLightWolfKK explică (pentru Evolution):

Smartwatch
Si am spus un fel de scuze daca nu intelegeti, nu ca am scris cu diacritice

| Lucian4 a răspuns:

Eu stiu ca orice smartwatch este conectat la un telefon. Tu vrei sa intrii in meniul ''ceasului'' cu un ecran de 3, 4, 5 cm2 sa activezi nfc? iti trebuie tefefon. Vei face comert online 24 /24 7zile7? care sunt diacriticele?

| TheLightWolfKK explică (pentru Lucian4):

Pai ca nu le-am scris adica scuze daca intelegeti greu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In momentul de fata, in Romania, cel mai usor platesti cu iPhone si Apple Watch, pentru ca Apple Pay a devenit disponibil in Romania anul asta, lucru care nu poate fi spus pentru Google Pay, echivalentul serviciului care functioneaza pe telefoanele Android. Cu un workaround, ai putea face GPay sa functioneze in Romania, dar e greoi si nu inca suportat la nivel oficial. In schimb, stiu de la o prietena, care vrea sa-si ia un smartwatch de la Garmin, care are functie de plata contactless independenta de sistemul de operare al telefonului, ca va putea plati, pentru ca Garmin are contract cu BT pentru Romania, iar ea nu va avea vreo problema pentru ca e la BT. Pe scurt, ca sa iti raspund la intrebarea ta, nu, ai grija ce iti cumperi, plus ca a lua cardul din portofel nu e un lucru chiar atat de complicatwinking

| TheLightWolfKK explică (pentru anonim_4396):

Adica nu vreau sa mai iau portofelul dupa mine de asta as vrea ceva cu NFC

| 4ndr33y a răspuns:

Vezi ca la BCR iti da un "card" sticker pe care il lipesti pe spatele telefonului sau pe husa si poti sa platesti contactless.

| TheLightWolfKK explică (pentru 4ndr33y):

Costa ceva
Are vreo intretinere
Pot sa il pun in spatele husei( am husa flip- tip carte).
Fiidnca stiam ca BT iti da sticker la fel. Dar daca esti de la ei 20 de lei intretinere pe an. Daca esti la alta banca 25 lei intretinerea ep luna plus cat costa sa il emiti

| TheLightWolfKK explică (pentru 4ndr33y):

Nu vreau sa car portofelul dupa mine, de asta am intrebat, dar multumesc oricum!